Běloruský prezident Alexander Lukašenko opět dokázal nepříjemně překvapit. Tentokrát se rozpovídal o možném využití dětí.
O projevu běloruského vůdce 3. října v Minsku informuje web Express. Lukašenko v něm zavzpomínal na časy bývalého Sovětského svazu, když řekl, že děti by se měly dát do práce a zapojit se do sklizně zeleniny. Podle něj by fyzická aktivita dětem v délce až šesti hodin prospěla a radost by z toho měli zároveň rodiče. Benefit v tom vidí hlavně ale pro zemi. Brambory, červenou řepu a lněné semínko by podle představ běloruského prezidenta měly sklízet děti ve věku 10 až 15 let. Stávající zákaz prací dětí je podle něj absurdní.
Zapojit se mají všichni
Do sklizně by se měli zapojit všichni. „Mobilizujte vysokoškolské studenty, dělníky, veřejné zaměstnance, další lidi, aby nám pomohli sklidit všechno. Můžeme si vydělat slušné peníze,“ cituje z projevu běloruské hlavy státu web Express. Dále uvedl, že podnikatelé jsou ochotni za sklizeň zaplatit slušné peníze a tato aktivita má navíc lidi sjednotit. „Pět nebo šest hodin práce by rodičům udělalo radost a dítě by mělo dobrou fyzickou aktivitu,“ zhodnotil Lukašenko. Slova běloruského vůdce nepřichází náhodně.
Jak dále připomíná web Express, země se aktuálně potýká s problémy kvůli cenám potravin. Na vině jsou sankce západních zemí, které směřují na Bělorusko kvůli spojenectví s Ruskem. Zemědělství je navíc pro Lukašenka osobním tématem, protože byl dříve ředitelem farmy ve vesnici Godordets vzdálené od hlavního města Minsk zhruba dvě hodiny. Není příliš překvapivé, že se Lukašenko věnoval zrovna zemědělství, protože jídelníček země je založen hlavně na bramborách, jak připomíná web Express.
Z přísného šéfa diktátorem
Jde o velmi důležitou surovinu i z hlediska vývozu. Podle tamního ministerstva zemědělství se z Běloruska exportuje ročně zhruba 300 tisíc tun brambor. Právě v zemědělství se tak dařilo i Lukašenkovi. Podle pracovnice farmy Tamary Krotikové byl bývalý prezident „přísným šéfem, ale dobrým člověkem“. Jako hlava státu má ale mnohem horší pověst. Někdy se mu dokonce přezdívá „poslední diktátor Evropy“.
Kvůli údajně zfalšovaným volbám proto čelil v roce 2020 velkým protestům, jak psal například web Refresher. V souboji proti němu stála silná opoziční kandidátka Světlana Cichanouská, která se stala symbolem odporu proti stávajícímu běloruskému režimu. Jak připomíná web Refresher, Lukašenkovo vládnutí od začátku jeho prezidentské kariéry doprovází kontroverze. A může za to i jeho láska k SSSR. Na začátku prezidentování například zavedl sovětské symboly a prosazoval hlavně ruštinu na úkor běloruštiny.