Koncesionářský poplatek pro Českou televizi aktuálně činí 135 korun měsíčně. Je přitom úplně jedno, jestli programy ČT sledujete nebo ne.
Česká televize očekává za letošní rok oproti původnímu plánu vyšší příjmy. Mají činit zhruba o 100 až 150 milionů korun více. Navýšení má vzniknout kvůli očekávanému vyššímu výběru koncesionářského poplatku, vyšším komerčním příjmům i vyšším úrokům z uložených peněz, píše o tom web iDnes.
Televize zastavuje některé investice
Chystané změny oznámil finanční ředitel České televize David Břinčil. Na straně výdajů se podle něj naopak i přes inflaci stále daří udržet ceny na loňské úrovni, kdy Česká televize uzavírala smlouvy s dodavateli na rok 2022. Letošní rozpočet České televize počítá s celkovými výnosy 7,17 miliardy korun, píše dále server iDnes. ČT také zastavila některé investice a přijala úsporná opatření, a to včetně omezení ve výrobě pořadů.
V rámci úspor se ČT mimo jiné rozhodla prodat část práv na přenosy z letošního mistrovství světa ve fotbalu v Kataru. Podělí se o ně s komerční skupinou Nova, dodal Řinčil. Zmínil také pozitivní vývoj ve sporech s finanční správou o starší vratky DPH. Všímá si toho web Mediar. Televizi bylo za roky 2011 až 2013 zpětně přiznáno 420 milionů korun, z toho 280 milionů už dostala vyplaceno. Celkem si do roku 2017 nárokuje vrácení DPH ve výši asi dvou miliard korun, pokračuje web.
Více plátců by mohlo zabránit zvýšení poplatku
Lidé se proti poplatkům často ohrazují s odůvodněním, že nemají televizi. Jak píší Seznam Zprávy, v dnešní době však diváci nesledují pořady jen prostřednictvím televizních přijímačů, na které je poplatek vázán, ale také na mobilech, tabletech a počítačích. A právě tam za jejich služby nemusí platit. Proto není vyloučena ani skutečnost, že se koncesionářský poplatek naváže na vyúčtování mobilního telefonu nebo internetu.
„Koncesionářské poplatky se nezvyšovaly několik let,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Vzhledem k obří inflaci by reálná hodnota těchto příspěvků již v roce 2024 klesla jenom na 46 korun, což je opravdu výrazné snížené oproti té současné reálné hodnotě. Je proto na místě, aby se tato situace řešila. Není však nutné pouze zvyšovat poplatek, ale je také možné, aby se lidé více přihlašovali k jejich platbě,“ vysvětlil ekonom pro Události247.