Nová zjištění odhalila, jak na tom ruská armáda ve skutečnosti je

Nabídka dostat se z vězení může být pro mnoho ruských vězňů lákavá. Ukazuje se ale, že to pro ně může být osudová chyba.

i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY
                   

O verbování ruských vojáků se mluví dlouhodobě. Jak připomíná web Express, věznice objíždí i šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, kterému se přezdívá Putinův kuchař. Zdaleka ne všichni odsouzení jsou ale do války na Ukrajině lákáni. Vybíráni jsou především ti slabší. Jde o oběti znásilnění ve věznicích, vězni s homosexuální orientací, případně ti, kteří jsou pravidelně biti a týráni. Důvod je jasný.

Motivací jsou peníze i svoboda

Nově naverbovaní mají jen malou šanci přežít, což potvrzuje i zakladatelka skupiny nezávislých vězeňských pozorovatelů s názvem Rusko za mřížemi Olga Romanovová. „Umírají jako by je protlačili mlýnkem na maso,“ cituje její slova web Express. Už tak skončil nemalý počet mužů. Přigožin už naverboval přes 6 tisíc vězňů, kterým slíbil měsíční plat až ve výši tří tisíc dolarů. Jak Události247 informovaly, pro řadu trestanců je motivací nejen finanční odměna, ale také možnost získání svobody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimira Putina přislíbil milost těm vězňům, kteří v bojích na Ukrajině vydrží půl roku

Vězni, kteří na Ukrajině přežijí šest měsíců, mají od ruského prezidenta Vladimira Putina přislíbenu milost. A to bez ohledu na to, jaký trest původně dostali. Vztahuje se to i na vrahy. Takový postup proto čelí kritice řadě obyvatel. Moskva má pro ně jednoduchý argument. „Těm, kterým se to nelíbí…můžete na frontu poslat své děti,“ uvedl Prigožin, který se stará o nábor vězňů. Rusové obávající se po válce mnoha vězňů na svobodě může uklidňovat i fakt, že málokterý z nich zřejmě pobyt na frontě přežije.

Velké ztráty jsou problém

„Vězně verbují, aby je mohli zabít. Nasadí je především na odminovávání. Pokud k tomu nemáte potřebné znalosti, je to jistá smrt,“ uvedl Romanovová pro portál Insider. Informace o tom, že jsou do bojů trestanci posíláni už po týdenním výcviku je v tomto kontextu mnohem méně překvapivá. Moskva zřejmě musela k této taktice přistoupit, protože ztráty v armádě jsou obrovské. Jak upozorňuje web Seznam Zprávy, nejde jen o pěšáky. Ve válce umřelo také mnoho ruských důstojníků a specialistů, jejichž výcvik trvá dlouhá léta a stojí miliony.

Celkem mělo takových elitních specialistů zemřít na Ukrajině více než 900 a jejich nahrazení je velmi složité. Zatímco střelce z granátometu či minometu lze vycvičit za několik týdnů, velitele roty speciálních sil může nahradit jen stejně schopný důstojník. Výcvik poručíka trvá nejméně čtyři roky a pro získání zkušeností, aby mohl velet rotě, potřebuje další čtyři roky, píše dále web Seznam Zprávy.

Co si o naverbovaných vězních do ruské armády myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články