Nabídka dostat se z vězení může být pro mnoho ruských vězňů lákavá. Ukazuje se ale, že to pro ně může být osudová chyba.
O verbování ruských vojáků se mluví dlouhodobě. Jak připomíná web Express, věznice objíždí i šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, kterému se přezdívá Putinův kuchař. Zdaleka ne všichni odsouzení jsou ale do války na Ukrajině lákáni. Vybíráni jsou především ti slabší. Jde o oběti znásilnění ve věznicích, vězni s homosexuální orientací, případně ti, kteří jsou pravidelně biti a týráni. Důvod je jasný.
Motivací jsou peníze i svoboda
Nově naverbovaní mají jen malou šanci přežít, což potvrzuje i zakladatelka skupiny nezávislých vězeňských pozorovatelů s názvem Rusko za mřížemi Olga Romanovová. „Umírají jako by je protlačili mlýnkem na maso,“ cituje její slova web Express. Už tak skončil nemalý počet mužů. Přigožin už naverboval přes 6 tisíc vězňů, kterým slíbil měsíční plat až ve výši tří tisíc dolarů. Jak Události247 informovaly, pro řadu trestanců je motivací nejen finanční odměna, ale také možnost získání svobody.
Vězni, kteří na Ukrajině přežijí šest měsíců, mají od ruského prezidenta Vladimira Putina přislíbenu milost. A to bez ohledu na to, jaký trest původně dostali. Vztahuje se to i na vrahy. Takový postup proto čelí kritice řadě obyvatel. Moskva má pro ně jednoduchý argument. „Těm, kterým se to nelíbí…můžete na frontu poslat své děti,“ uvedl Prigožin, který se stará o nábor vězňů. Rusové obávající se po válce mnoha vězňů na svobodě může uklidňovat i fakt, že málokterý z nich zřejmě pobyt na frontě přežije.
Velké ztráty jsou problém
„Vězně verbují, aby je mohli zabít. Nasadí je především na odminovávání. Pokud k tomu nemáte potřebné znalosti, je to jistá smrt,“ uvedl Romanovová pro portál Insider. Informace o tom, že jsou do bojů trestanci posíláni už po týdenním výcviku je v tomto kontextu mnohem méně překvapivá. Moskva zřejmě musela k této taktice přistoupit, protože ztráty v armádě jsou obrovské. Jak upozorňuje web Seznam Zprávy, nejde jen o pěšáky. Ve válce umřelo také mnoho ruských důstojníků a specialistů, jejichž výcvik trvá dlouhá léta a stojí miliony.
Celkem mělo takových elitních specialistů zemřít na Ukrajině více než 900 a jejich nahrazení je velmi složité. Zatímco střelce z granátometu či minometu lze vycvičit za několik týdnů, velitele roty speciálních sil může nahradit jen stejně schopný důstojník. Výcvik poručíka trvá nejméně čtyři roky a pro získání zkušeností, aby mohl velet rotě, potřebuje další čtyři roky, píše dále web Seznam Zprávy.