Přestane se chodit do škol? Nebylo by to ale kvůli covidu. Nastala by zase distanční výuka a rodiče by museli být s dětmi doma

V době pandemie strávily děti na distanční výuce mnoho měsíců, které se na nich negativně podepsaly. Scénář se může zopakovat.

i Zdroj fotografie: Tomáš Srb / Creative Commons / CC BY
                   

O přistoupení k dálkové výuce se stále častěji mluví v polské Olsztyně, jak informuje web Se. Tentokrát nejsou důvodem zvyšující se čísla nakažených covidem-19, ale rostoucí ceny energií. Obec na konci srpna informovala o šestinásobném zvýšení cen za energie. Podle jednoho ze zástupců Olsztyně Piotra Grzymowicze jsou současné sazby nepřijatelné a dopad to má mít i na tamní školy. Návrat k dálkovému vzdělávání proto není vyloučen.

Příští rok bude ještě horší

„Prošli jsme obdobím pandemie a absolutně se nechceme vracet k distančnímu vzdělávání a uděláme vše pro to, abychom tomu zabránili. Všem školám a institucím jsem zaslal žádost, aby připravily program úspor z hlediska snižování energií, a to jak tepla, tak elektřiny,“ cituje z vyjádření zástupce obce web Se. Polsko není jedinou zemí, kde se začíná opět diskutovat o distanční výuce. Už v létě uvažovaly z důvodu rostoucích výdajů za energie o přechodu na dálkovou výuku české vysoké školy, píše web TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Distanční výuka by se opět mohla zavést na školách. Tentokrát kvůli vysokým cenám energií

Některým se zvýšily náklady až pětinásobně. Obavy vzbuzuje především příští rok. „Pro rok 2023 je ten výhled mnohem děsivější. Kalkulujeme s částkou 188 milionů. Krajní variantou je částečná distanční výuka,“ uvedla mluvčí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Michal Janovský pro web TN. VŠCHT přitom za energie ještě loni platila 50 milionů korun. Letos je částka téměř dvojnásobná. I proto se české univerzity snaží s energiemi spořit.

Šetřit musí všichni

Pozornost věnují hlavně tomu, aby se ve vnitřních prostorách nepřekračovaly doporučené teploty. Podle rektorů je také důležité šířit osvětu mezi pracovníky škol a studenty o tom, jak mohou elektřinou, plynem i vodou šetřit, informuje web iRozhlas. Například Masarykova univerzita v Brně připravila takzvané Desatero energetických úspor. Jmenovaná vysoká škola také přistoupila k úpravě harmonogramu.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC BY
Masarykova univerzita v Brně připravila takzvané Desatero energetických úspor

Akademický rok tato univerzita začala dříve než obvykle, aby mohl skončit už v prosinci a všechny prostory se nemusely přes zkouškové období vytápět, píše dále server iRozhlas. Takový krok v příštím roce nevylučuje ani Karlova univerzita. Pomoci má vysokým školám také zastropování cen energií na základě rozhodnutí vlády a nákup energií přes státního obchodníka. Místopředseda České konference rektorů Pavel Tuleja proto vylučuje, že by univerzity dodavatele energií pro rok 2023 hledaly samy přes výběrová řízení.

Co si o scénáři opětovné distanční výuky myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články