Je to tady. Firmy začínají ve velkém propouštět: Lavina strhla první obory, další to brzy čeká

Zdražování energií nepostihuje významně jen domácnosti, ale také společnosti. Lavina vysokých nákladů už strhla první obory a další to brzy čeká.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé firmy končí kvůli neúnosným nákladům na provoz úplně, další přesouvají svůj provoz do jiných zemí, kde je situace přívětivější. Mezi ně patří i dvě firmy z Bolatic na Opavsku patřící do skupiny BR Group ostravského podnikatele Rudolfa Bochenka, píše web Novinky. Společnost Lanex, která vyrábí lana, přesune proces výroby syntetického vlákna do Polska, protože jsou v sousední zemi zastropované ceny energií. Společnost Conrop, vyrábějící textilní vaky, míří do Turecka.

Až pětina firem chce propouštět

Právě v této zemi musela firma nakupovat levnější polotovary, aby mohla být konkurenceschopná. Ani takový postup není ekonomicky výhodný, a proto chce přesunout výrobu do Turecka rovnou, informuje web Novinky. Z každé společnosti přišlo o práci dvacet lidí. Celkem jde tak o čtyři desítky nově nezaměstnaných. Počet ale může růst, pokud se situace kolem energií během pár měsíců nezmění. Skupina BR Group čeká, jaké najde vláda řešení. Podle výkonného ředitele skupiny Petra Mitury musí přijít do pár týdnů.

V opačném případě se společnosti dostanou do nerovného a nekonkurenceschopného boje. „Ve většině firem bychom museli přistoupit k redukci výroby. Plastikářská divize by asi uzavřela jednu fabriku a zakázky by se sestěhovaly do těch ostatních,“ cituje jeho slova web Novinky. V dalších týdnech může přijít o práci až polovina z 2700 zaměstnanců. Scénář, který nastínila Hospodářská komora na konci srpna se pomalu stává realitou. Jak píše web Seznam Zprávy, podle šetření komory kvůli energetické krizi chystá propouštět až 18 procent firem.

Obrovské dopady na každého

U velkých společností nad 500 zaměstnanců je to až 27 procent. Jde hlavně o energeticky náročné obory, tedy o pekárny, sklárny či hutě, píše dále web Seznam Zprávy. Postupně ale může dojít k propouštění zaměstnanců téměř ve všech oborech. Jak vyplývá z průzkumu společnosti The Ship, vysoké ceny energií negativně ovlivňují 81 procent českých firem, informuje server iDnes. Velká část z nich tak může při nedostatečné pomoci od státu začít lidem dávat výpovědi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklárna

„O propouštění zaměstnanců uvažuje třetina firem. Chtějí tak snížit své režijní náklady, které se stávají dlouhodobě neudržitelnými,“ uvedl pro iDnes konzultant agentury The Ship Petr Pařízek. Omezování provozu, nebo úplný konec řady firem negativně neovlivní jen nezaměstnanost, ale celou ekonomiku. Roztočit se tak může nebezpečná spirála, která bude mít dopad na každého občana. Vláda sice schválila zastropování cen u silové elektřiny a zemního plynu pro domácnosti a maloodběratele, ale pro společnosti zatím nepředstavila žádné řešení.

Pracujete v jedné z výše zmíněných firem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články