Ministr školství Gazdík: Děti ve školách by už neměly doplácet na covid-19 jako první. Vysvětlil, jak bude probíhat testování žáků

Ministr školství Petr Gazdík bude usilovat o to, aby už nedošlo k plošnému uzavření škol. Jedině až po továrnách a obchodech.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook
                   

Vláda rozhodla o zkrácení karantény a izolace na pět dnů. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) to ale nepovažuje za riskantní krok. V pořadu na Frekvenci1 uvedl, že ministři to odsouhlasili na základě dat ze zahraničí. Z nich vyplývá, že člověk nakažený variantou omikron je rizikový po dobu prvních tří dnů. Šéf školství v té souvislosti také připomněl, že nová mutace je sice vysoce nakažlivá, ale nezpůsobuje tolik těžkých průběhů jako delta a nehrozí tak zahlcení nemocnic.

Ve školách jsou stejné testy jako mají v Německu

Největší hrozbou omikronu je, že může způsobit výpadek lidí v některých sektorech. Gazdík si je vědom, že tak může nastat situace, kdy bude velké množství pedagogů v karanténě a nebude mít kdo učit. I z toho důvodu sází na lokální opatření ve školství, aby sami ředitelé mohli rozhodovat o uzavření školy na základě odsouhlasení s hygieniky. K plošné uzávěře škol už tak nemá podle ministra školství dojít. Přistoupil by na to až v situaci, kdy by byly zároveň uzavřeny továrny a obchody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování dětí ve školách

Ve školách navíc probíhá dvakrát týdně testování antigenními testy. Ministerstvo tím chce předcházet situaci, že by došlo k šíření nové varianty omikron ze škol. Testování aktuálně probíhá dvakrát týdně, od 17. ledna se má testovat jen jednou týdně. Gazdík potvrdil, že je resort školství na testování připraven a má nakoupeny kvalitní testy do zásoby, aby nedošlo k výpadkům. Ve školských zařízeních se podle něj používají stejné testy jako v Německu, které odpovídají specifikaci ministerstva zdravotnictví.

V budoucnu méně „biflování“

Ministr školství se vyjádřil také k platům učitelů. Jak informovala na konci roku ČTK, ty se od nového roku zvýšily pro pedagogické pracovníky o dvě procenta. To je méně než se předpokládalo. Gazdík potvrdil, že nebyl součástí diskuze na toto téma, protože proběhla velmi rychle před koncem loňského roku. Podle něj o růstu platů rozhodly jen předsedové koaličních stran. Cílem rozhodnutí je dát signál společnosti, že nová vláda bude šetřit. Podle Gazdíka ale učitelům i přes inflaci platy porostou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žáci v lavicích

Šéf resortu školství zároveň potvrdil cíl udržet platy učitelů i v budoucnu na 130 procentech průměrné mzdy. Tím se má z pedagoga stát atraktivní a stabilní povolání. Gazdík totiž naznačil možné změny ve vzdělávání v budoucnu. Základem je podle něj snížit „biflování“ a naopak posílit schopnost dětí umět dávat věci do souvislostí. I proto hodlá pokračovat ve Strategii 2030+, na které se shodla široká odborná i politická veřejnost. Gazdík tím chce navázat na práci předchozího ministra školství Roberta Plagy, který se stal jeho politickým náměstkem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články