Desetitisíce lidí přijdou o práci: Velké firmy už mají plné zuby českých cen energií a rozhodly se ve velkém propouštět

Vysoké ceny energií způsobují problémy nejen českým domácnostem, ale i společnostem, které mají v tuzemsku svou výrobu. Řešit to chtějí radikálně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letošní rok má jedno velké téma: zdražování. Netýká se to jen běžných věcí jako jsou potraviny či pohonné hmoty, ale hlavně energií. Zvyšování jejich cen zasahuje do rozpočtů domácností nejvýrazněji a velké vrásky dělají částky na fakturách také společnostem. S krizí bojují nejen malé podniky, ale i velké firmy. Dokonce ty největší, což potvrzuje úvaha automobilky Škoda Auto. Ta přemýšlí o přesunu českých továren do jihozápadní či pobřežní části severní Evropy, jak Události247 informovaly zde.

Situace je kritická

Německý koncern tím získá jednodušší přístup k námořním dodávkám zkapalněného zemního plynu. Obavy z nedostatek této komodity jsou jedním z důvodů, které ženou jeho cenu strmě vzhůru. Vše začalo válkou na Ukrajině a graduje tím, jak Moskva využívá plynu jako nástroje k vydírání Západu. Hlavní trasa pro plyn z Ruska do Evropy je navíc mimo provoz poté, co došlo k poškození plynovodu Nord Stream 1 na dně Baltského moře. Nedá se tak přepokládat, že by cena plynu výrazně v následujících měsících klesla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hlavní trasa pro plyn z Ruska do Evropy je stále mimo provoz

Odchod mladoboleslavské automobilky by přitom bylo velkým zásahem do ekonomiky. Bez práce by se ocitlo 36 tisíc Čechů. Navíc Škodovka není jediná, která o odchodu z Česka uvažuje. Ceny narostly výrazně i u elektrické energie, což je pro řadu podniků neúnosné. „Situace není vážná, ale naprosto kritická. Tak jako domácnosti zažívají nárůst cen elektřiny a plynu v řádu desítek tisíc korun a malé a střední firmy v řádu milionů, velké české firmy zažívají zvýšení účtů v řádu miliard,“ uvedl pro Novinky viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Problémy narůstají

Špicar upozorňuje, že tento problém je pro Česko vážnější než pro ostatní státy sedmadvacítky. „Jsme nejprůmyslovější země v celé Unii a energeticky náročných provozů máme nejvíc ze všech,“ vysvětlil pro server Novinky. Podle něj jsou nejohroženější sklárny, keramické závody, slévárny i hutě. Tyto obory přitom zaměstnávají desítky tisíc zaměstnanců a jejich propuštěním může nezaměstnanost v Česku vystoupat do nepředstavitelných výšin. Nejen kvůli vysokým cenám energií ale některé firmy přemýšlí o propouštění či odchodu z Česka.

Po schválení windfall tax, tedy takzvané válečné daně, oznámil Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, že přesune svou společnost EP Commodities do zahraničí, píše web Blesk. Holding považuje zdanění firem za nesmyslné. Sněmovna daň z neočekávaných zisků schválila v pátek. Dopadnout má na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku. Problémům čelí nejen Česko. Kvůli vysokým cenám energií plánují opustit stovky podniků i Maďarsko, informuje web Starlap.

Bojíte se v této době o práci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články