V minulých letech výrazně ovlivnila českou ekonomiku pandemie covidu-19, v letošním pak válka na Ukrajině a s ní související energetická krize.
Poslední roky se zapíší do historie v tom negativním smyslu slova. Koronavirová pandemie si vyžádala nejen mnoho obětí na životech, ale výrazně také ovlivnila světovou ekonomiku. Mnoho podniků zkrachovalo, automobilový průmysl se doteď z krize způsobené covidem-19 nevzpamatoval. Ani ostatní odvětví se nestihla vrátit do normálu a přišla válka na Ukrajině. I ta výrazně mění chod celého světa. Výrazný dopad mají všechny události také na českou ekonomiku.
Lépe bude v roce 2024
Inflace dosahuje rekordních hodnot a zatím nic nenaznačuje, že by měl nastat pozitivní obrat. Konflikt na Ukrajině pokračuje a ceny energií i ropy jsou dál nestabilní. Přesto se objevuje pár informací, které alespoň trochu naznačují, že se blíží i lepší časy. Podle Českého statistického úřadu v říjnu růst spotřebitelských cen mírně klesl. Inflace v desátém měsíci letošního roku dosáhla 15,1 procenta, zatímco v září byla téměř o tři procenta vyšší. Přestože to může být první vlaštovka zlepšující se situace, do příštího roku se přesto nedá hledět s velkým očekáváním.
Podle prognózy České národní banky bude inflace v roce 2023 dosahovat 9,1 procenta, což je stále vysoká hodnota. Naděje na návrat k normálu má přinést až rok 2024. Podle české centrální banky se inflace dostane na 2,4 procenta. Než k tomu ale dojde musí si Česko, potažmo celá Evropa, projít těžkými časy. Kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu se dostane na přelomu roku evropská ekonomika do recese a v příštím roce zpomalí výrazně i hospodářský růst, píše web ČT24.
Nízká nezaměstnanost, vysoká inflace
Podle makroekonomické prognózy Evropské komise vzroste hrubý domácí produkt sedmadvacítky o 0,3 procenta místo 1,5 procenta, jak uváděla letní predikce. Přesto Komise předpokládá polevení inflačních tlaků, a proto se od druhé poloviny příštího roku má celkově situace zlepšit. A to i v Česku, které má specifické postavení. „Česká průmyslově založená ekonomika spoléhající na dovoz je nadále silně zasažena problémy v dodavatelských řetězcích a vysokými cenami energií,“ cituje web ČT24 ze zprávy Komise.
Zároveň má tuzemsko jednu výhodu. V Česku panuje nízká nezaměstnanost, a má to tak i zůstat. S 2,7 procenty má letos zůstat nejnižší z celé sedmadvacítky. Naopak inflace je v Česku vysoká. Podle Komise dostáhne letos v tuzemsku 15,6 procent, což je po trojici pobaltských zemí nejvíce v celé EU, připomíná web ČT24. Na špatnou ekonomickou situaci v Česku upozornil také Mezinárodní měnový fond, informuje ČTK.