Peníze na pomoc uprchlíkům dochází. „Dostali jsme se do červených čísel,“ říká jedna z dobrovolnic pomáhající Ukrajincům

Kvůli problémům Ukrajiny s dodávkami elektrického proudu může dojít k další uprchlické vlně. Česko už přitom nemá kapacitu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V prvních měsících ruské invaze zamířily do Česka stovky tisíc Ukrajinců. Někteří zůstali, další se vrátili po opadnutí největšího nebezpečí zpět do své rodné země. Kvůli novým ruským útokům na energetickou infrastrukturu Ukrajiny se ale může opět velká část obyvatel válkou zasažené země rozhodnout vydat do zahraničí. Bez elektrické energie se nedá během zimy plnohodnotně žít. Vědoma si toho je i česká vláda, která upozorňuje, že je možné zvládnout až 500 tisíc uprchlíků, jak Události247 psaly zde.

Kapacity jsou na hraně

„Pokud jsme v současnosti v Česku na 350 tisících lidí, tak dohromady půl milionu uprchlíků jsme schopni poskytnout, byť s vypětím všech sil, základní životní standard. Všechno, co je nad půl milionu, už je improvizované ubytování,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pro web Novinky. Podle něj je Česko nejvytíženější zemí co do počtu uprchlíků. Proto už nemůže poskytovat tak kvalitní ubytování jako během jarní vlny.

„Proto vysíláme vzkaz na Ukrajinu a také do Evropy, protože jsou země, které by ještě zvládly ubytování ve vyšší kvalitě. Jde přece o to, aby většinou matky s dětmi mohly žít v důstojných podmínkách,“ vysvětlil Rakušan pro server Novinky. Na těžkou situaci před zimou upozorňují také organizace, které uprchlíkům pomáhají. S nedostatkem financí bojuje například společenství Meteor pro Ukrajinu. To vzniklo na začátku války a poskytuje střechu nad hlavou ženám a dětem v bývalé ubytovně volejbalistů v pražské Libni, píše web Deník.

Důležitost dárců

Na místě aktuálně žije zhruba stovka uprchlic s dětmi, ale zdroje od dárců pokrývají jen čtvrtinu provozních nákladů budovy. „I přes hodně úsporný režim a šetření jsme ale s dary nevystačili a už jsme se dostali do červených čísel,“ uvedla pro server Deník zástupkyně iniciativy Veronika Hilská. Přišla sice pomoc od státu, ale ani to nemusí stačit. Budova, ve kterou jsou uprchlíci ubytovaní, potřebuje stavební úpravy, aby mohla dále sloužit. Organizace, které vznikly stejně jako Meteor nedávno, mají problém vzbudit u případných dárců důvěru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě většího počtu uprchlíků bude muset Česko řešit nouzový typ ubytování, kterým by byly například tělocvičny

„Mnoho nových iniciativ vzniklo spontánně na začátku války a nemají žádnou historii, nemohou ani doložit výroční zprávu,“ upozornila na svízel Zuzana Ramajzlová z Člověka v tísni pro web Deník. I proto upozorňuje, že důležitá je také podpora veřejnosti. Lidé mohou organizacím dodat nejen peníze, ale také potřebnou energií. „Doporučila bych, ať podpoří stávající aktivity. Pokud něco umí, tak vlastní dobrovolnickou prací, anebo ať pošlou peníze tam, kde je vidět, že už něco dobře funguje,“ uvedla pro web Deník Ramajzlová.

Jaké je podle vás řešení této situace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články