Stát zbytečně utrácí miliardy korun za vakcíny proti covidu, které pak musí likvidovat. Očkovat už se totiž nikdo nechce

Z covidu-19 se stalo běžné onemocnění, ze kterého lidé již nemají strach, a proto rapidně klesl také zájem o očkování. Stát ale za vakcíny dál platí miliardy.

i Zdroj fotografie: Agência Brasília/ Creative Commons / CC BY
                   

Lidé o očkování proti covidu-19 nemají zájem. Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že například tento pátek bylo naočkováno jen 127 lidí. Definitivně proto odzvonilo časům, kdy vakcínu dostávaly tisíce lidí denně. Například v lednu loňského roku mělo zarezervovaný termín k očkování přes 81 tisíc lidí, uvádí web Deník. Nyní je průměrný počet denních rezervací 6, jak vyplývá z webu COVID očkování. Na rozdíl od doby, kdy byl o očkování obrovský zájem a vakcín byl nedostatek, jich je nyní přebytek. Očkovat už se totiž evidentně téměř nikdo nechce.

Očkovací látky přichází vniveč

Již v prosinci web ČT24 informoval, že měsíčně se vyhodí stovky tisíc vakcín. Důvodem je skutečnost, že očkovací látka proti covidu-19 má krátkou dobu expirace a po jejím uplynutí je nutné vakcínu zlikvidovat. Například loni výrobci vakcín dodali Česku zhruba 13 milionů očkovacích látek, z čehož však lékaři využili jen asi 3 miliony, uvádí web ČT24. Celkem měl stát nakoupit 48 milionů dávek vakcín, z nichž velká většina bude zničena.

Už loni v srpnu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) připustil, že zlikvidovány budou očkovaní látky v hodnotě 7 miliard korun, píše web Seznam Zprávy. „A to ještě nejsme na konci. Ze 48 milionů dávek bylo vyočkováno 17 milionů dávek. Co se nevyočkuje, musí zaplatit stát. Za vakcíny jsme zaplatili 21 miliard a zatím jsme vyočkovali za 7 miliard – 21 bez 7 je ten rozdíl, který když nevyužijeme, musí zaplatit stát,“ citují Seznam Zprávy srpnové prohlášení šéf resortu zdravotnictví. Stát tak zbytečně utrácí miliardy korun za vakcíny, které pak musí likvidovat.

Na cestě je dalších 10 milionů dávek

Web Echo24 připomíná, že smlouvy s farmaceutickými firmami byly uzavřeny ještě v době bývalé vlády. Ministerstvo nyní usiluje o rozložení objednaných dodávek na příští 3 roky. I přesto ale bude muset Česko několik miliard korun zaplatit, píše web Echo24. Dojednání dodatku, který by zaručil rozložení dodávek vakcín až do konce roku 2026, podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka pomůže ušetři až 1,5 miliardy korun.

iZdroj fotografie: Administración del Principado de Asturias / Creative Commons / CC BY-SA
Očkování proti covidu-19 v letošním roce dostalo méně než 2 tisíce lidí

Pokud se nicméně změnu dodávek nepodař dojednat, bude stát muset zaplatit vše, k čemu se zavázal. „Jde o 10,8 milionů dávek za 5,4 miliardy korun, upřesnil pro Echo24 mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob. V letošním roce bylo přitom vyočkováno jen zhruba 33 tisíc dávek, píše web Echo24.

Podobně jsou na tom i ostatní evropské země. Například sousední Polsko denně aplikuje zhruba 400 vakcín, píše web Fakt. Na skladech má Polsko 23,6 milionů dávek a jejich skladování není zadarmo. Každý měsíc stojí 774 tisíc zlotých (3,87 milionů korun). Další finance pak musí stát zaplatit za následnou likvidaci, uvádí server Fakt.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články