Zdražování jako zabiják tradic: Vánoční kapr za skoro 2000 korun. Jde o naprostou finanční sebevraždu

Zdražování dopadá nejen na každodenní život Čechů, ale silně se promítá i do výjimečných událostí roku. Některé tradice budou muset jít stranou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Inflace v Evropě láme rekordy. V říjnu v rámci sedmadvacítky vzrostla na 11,5 procenta a proti září se zvýšila o šest desetin procentního bodu. Česko patří k zemím, které tato čísla ovlivňují nejvíce. S hodnotou 15,5 procent je růst meziročních cen v tuzemsku v rámci EU sedmý nejvyšší, píše web ČT24. Kvůli tomu, i přes růst mezd, mají Češi reálně nižší příjmy než loni. Vlivem inflace reálné mzdy ve druhém čtvrtletí letošního roku spadly podle dat Českého statistického úřadu o 9,8 procenta, informuje web iDnes.

Vánoční jídlo za tisíce

Situace se stále zhoršuje. Inflace neklesá, situace kolem energií je dále nejistá, a proto zdražování zasahuje úplně vše. Výrazně více finančních prostředků proto budou muset Češi vynaložit i na letošní Vánoce. S posledními svátky roku se pojí řada tradic. Vánoční strom i štědrovečerní večeře nebudou letos rozhodně levnou záležitostí. Podle Rybářství Třeboň vyjde letos kilogram kapra při vánočním prodeji u stánků na 130 až 140 korun, uvádí server Deník. Meziroční zdražení představuje deset až dvacet korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Smažený kapr s bramborovým salátem je tradiční českou štědrovečerní večeří.

Důvodem je nárůst nákladů. „Jsou to hlavně náklady na krmiva, pak pohonné hmoty a všichni čekáme, jak dopadnou varianty cen energií,“ vysvětlil zdražování kaprů předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek pro web Deník. Hlavní chod štědrovečerní večere vyjde velkou rodinu přibližně na 1600 korun, informuje server Lidovky. Vzhledem k tomu, že domácnosti mají už několik měsíců výrazně vyšší výdaje, bude to velký zásah do rozpočtu. Kapr není jedinou položkou spojenou s vánočními svátky, která zdražuje.

Drahé vánoční stromky

Meziročně vzrostly také ceny vánočních stromků. I u nich jsou důvodem rostoucí náklady na energie, dopravu i hnojiva. Jedle kavkazská vysoká 150 až 200 centimetrů, která je u Čechů nejoblíbenější, letos vyjde na 690 až 990 korun, smrk pichlavý na 350 až 450 korun, informuje server Seznam Zprávy. Mnoho lidí si proto bude muset zřejmě jeden ze symbolů vánočních svátků odpustit či se složit s příbuzenstvem.

„Kapra jsme kupovali vždycky za méně, letos nás ale vyjde podle propočtů na skoro 1800 korun. Budeme jich totiž kupovat víc, určitě přes 10 kilo, máme velkou rodinu. Vůbec nevím, jak to zaplatíme. Tentokrát se asi budeme muset s placením s příbuznými podělit,“ prozradila pro Události247 svůj plán devětačtyřicetiletá čtenářka Vladislava z Boskovic. Nejde o první tradiční jídlo, na které mnozí nemají. Oproti loňsku se zdvojnásobila i cena kilogramu husy, což ovlivnilo zájem lidí o svatomartinské menu v restauracích, jak Události247 informovaly zde.

Budou vaše letošní Vánoce skromnější než ty předchozí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články