Krize dosahuje obrovských rozměrů. Svůj díl břemene budou nově muset nést i bezdomovci

Poslední roky se zapíšou do historie Evropy nepříliš lichotivým způsobem. Starý kontinent se potýká s následky pandemie a řeší problémy související s válkou.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Covid-19 proměnil životy mnoha lidem. Už to budou tři roky, co rychle se šířící onemocnění převrátilo svět vzhůru. Lockdowny, roušky, plné nemocnice, panika, strach. Mnoho lidí přišlo o zdroj své obživy, někteří ztratili své blízké, téměř všichni se učili novým návykům. Po několika letech omezování většina lidí doufala, že letos už konečně nastane návrat k normálu. V mnoha ohledech k tomu došlo, ale přišla jiná událost, která zamávala se životem na zemi. Válka na Ukrajině vyvolala potravinou krizi, nejistotu na trhu s energiemi a také strach.

Pro dávky je nutné vystát frontu

Inflace v mnoha zemích světa dosáhla rekordních hodnot. V Česku zdražilo téměř vše. Od energií, přes pohonné hmoty až po potraviny. Řada domácností má potíže každý měsíc vyjít se svými příjmy. I proto se jich mnoho obrací s žádostí o pomoc směrem k státu. O dávky žádá aktuálně tak velké množství lidí, že systém kolabuje. Lidé čekají dlouhé fronty, úředníci nestíhají jejich žádosti odbavit, roste napětí, píše web iDnes. Plní se také azylové domy, které dočasně nabízejí útočiště lidem bez domova.

Teď se na tato zařízení obracejí ve velkém počtu i rodiny s dětmi. „Dřív volaly tři, čtyři rodiny týdně, teď je to denně. Volající jsou skutečně zoufalí,“ uvedla pro web Seznam Zprávy vedoucí azylového domu charitativní organizace Naděje v Roudnici nad Labem Michaela Roušová. Je tedy evidentní, že přibývá těch, kteří aktuální krizovou situaci nezvládají a je pro ně důležitá pomoc ostatních. Nejen Česko zažívá velmi špatné období.

Maďarsko se nechce postarat

Maďarsko muselo dokonce novelizovat sociální zákon. Aktuálně platí v zemi podmínky týkající se provozu systému sociální péče. Vláda například snížila počet pracovníků, kteří se starají o bezdomovce v zařízeních pro ně určených, naopak zvýšila limit těch, kteří se tam vejdou. „Každý musí nést nějaké břemeno. Také soukromé domácnosti. Proč by útulky pro bezdomovce neměly nést břemeno zmenšování a obývání metrů čtverečních. Je to prostě tak,“ cituje vysvětlení státního tajemníka z ministerstva vnitra László Felkaie web 444.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V maďarských domovech pro lidi bez domova dojde k velkým změnám

Podle něj jde o mimořádné nařízení, které nemá v plánu vláda učinit trvalým, ale aktuálně prostě nemůže stavět nové budovy. Novela sociálního zákona v Maďarsku přináší také změnu v postupu odpovědnosti za osoby, které se o sebe nemohou postarat samy. Napřed je to na rodině, poté obci a charitativních organizacích, stát přichází na scénu až ve chvíli, kdy všechny jiné možnosti, včetně církve, selhaly.

Může podobná změna nastat podle vás v Česku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články