Maďarsko stále odmítá podpořit embargo na ruskou ropu. Brusel dál jedná s Budapeští

Evropská unie požaduje pro zavádění protiruských sankcí podporu všech členských zemí. To dosud nebyl problém. Kvůli ropě ale jednotu teď narušuje Maďarsko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server Al Jazeera, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden navrhla, že Evropská unie do konce roku ukončí dovoz ruské ropy. Opatření má být součástí dalšího balíčku protiruských sankcí uvalených na Rusko kvůli válce na Ukrajině. Cílem ropného embarga je zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech a Moskvu tak odříznout od dalších příjmů, které pomáhají ruskou invazi financovat. Jeden z členských států EU ale s tímto postupem ostře nesouhlasí.

Maďarsko není jediné

Jde o Maďarsko, které je na ruské ropě i plynu silně závislé. Podle tamních představitelů, by tak bojkot ropy silně ohrozil ekonomiku země. Maďarsko přitom společně se Slovenskem i Českem mají dostat výjimku, která jim umožní odebírat ruskou ropu až do konce roku 2024. Ani takový ústupek ze strany EU ale Budapešť neuspokojil. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová se tak rozhodla celou věc vzít do svých rukou a překvapivě odcestovala v pondělí do Maďarska na jednání s premiérem Viktorem Orbánem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ursula von der Leyenová

Schůzka ale velký posun nepřinesla. Podle mluvčího komise Erica Memara bude třeba další jednání, píše ČTK. Brusel si slibuje průlom zapeklité situace od videokonference von der Leyenové s lídry zemí regionu. Termín tohoto jednání ale není znám. Navíc je zcela jasné, že přesvědčit Budapešť nebude snadné. Země získává z Ruska 85 procent zemního plynu a více než 60 procent ropy, jak připomíná Al Jazeera. Neochotu držet s EU už maďarský premiér Orbán vyjádřil při zavádění embarga na ruské uhlí.

Napětí roste

Už tehdy zmiňoval, že tento krok více poškodí země EU než Rusko. Přesto na návrh přistoupil. Tentokrát ale neustoupil. „Nyní jsme skutečně dosáhli červené linie, protože ropné a plynové embargo by nás zničilo,“ cituje páteční Orbánova slova Al Jazeera. Jeho postoj není překvapivý vzhledem k vládnímu programu. Ten mimo jiné slibuje, že sníží lidem účty za energie. A bez ruských fosilních paliv to nepůjde. Problémem je také skutečnost, že maďarské ropné rafinérie a ropovody by se musely přeměnit tak, aby mohly zpracovávat ropu z neruských zdrojů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ropovod

To si vyžádá velké investice a výsledkem bude také zvýšení cen energií. Von der Leyenová se i proto plánuje v nejbližších dnech spojit se zástupci zemí z okolí Maďarska, aby probrali možnost spolupráce při zásobování ropou, uvádí ČTK. Bude zajímavé sledovat, co dalšího Brusel Budapešti nabídne za souhlas s ropným embargem. Nebo naopak čím bude Maďarsko potrestáno za případné trvající blokování dalších sankcí. Stojí i za připomenutí, že mezi EU a Budapeští nejde o první konflikt.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články