Klasickým cigaretám v Česku odzvonilo: Kuřáci mohou začít léčit abstinenční příznaky

Kouření cigaret je na ústupu a v brzkých letech si lidé už nebudou moci klasické cigarety koupit vůbec. Výrobci s nimi plánují skončit.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Počty kuřáků v Česku dlouhodobě klesají. Výjimkou je jen loňský rok, kdy jejich počet nepatrně stoupl, a to o 1,3 procenta. Způsobeno je to vyšším zájmem o cigarety ze strany mladých uživatelů. Tabáku holduje čtvrtina Čechů starších patnácti let, píše web Zdravé zprávy. Každodenní kuřáci spotřebují denně 15 až 24 cigaret, průměrná hodnota loni meziročně klesla z 12,7 kusů cigaret v roce 2020 na 10,9 kusů cigaret. Stát ale loni vybral o 10,5 miliardy korun méně za spotřební daně z tabáku, než očekával, informuje web BusinessInfo.

Kuřáci jako zátěž zdravotnictví

Celkově inkasoval za cigarety 56,22 miliardy korun, což je stejně jako před čtyřmi lety. A to i přesto, že sazba daně vzrostla za tu dobu o třetinu. „Příčinu je třeba hledat v rychlém růstu cen zejména u cigaret, který byl způsoben příliš vysokým zvýšením sazby spotřební daně v příliš krátkém čase. Rovněž došlo k podstatné změně vnitřní struktury sazeb spotřební daně na jednotlivé tabákové výrobky, což vedlo k následnému růstu popularity levnějších tabákových produktů, zejména zahřívaného tabáku,“ vysvětlil pro web BusinessInfo ekonom Štěpán Křeček.

Dříve také platilo, že třetinu prodaných cigaret nakoupili na hranici Němci a Rakušané. I pro ně už jsou ale tabákové výrobky v česku drahé. Cigarety nejsou levnou záležitostí ani pro zdravotní pojišťovny. Ty za léčení spojené s užíváním tabákových výrobků ročně zaplatí miliardy korun, píše web Kurzy. I proto se mnohokrát diskutovalo, aby byli kuřáci finančně spoluodpovědní na následně léčbě, protože jinak na to doplácí ti, kteří žijí zdravě. Zřejmě to ale nebude nutné, protože s klasickými cigaretami bude brzy konec.

Tabáková jednička má plán

„Můj osobní odhad je, že se rozhodne do roku 2025,“ uvedla k přechodu na bezdýmné výrobky pro server Seznam Zprávy šéfka kutnohorské pobočky Philip Morris Andrea Gontkovičová. Tabáková jednička plánuje přejít v příštích letech zcela na produkci takzvaných nehořlavých výrobků, jako jsou například elektronické cigarety IQOS. Ty jsou i podle zástupkyně Philip Morris v ČR pro lidi menším rizikem i ze zdravotního hlediska.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výrobky bez dýmu tvoří 24 procent celkových tržeb společnosti ve světě

„Máme potvrzení od nejpřísnější autority na světě, amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Výrobek IQOS je prokazatelně s modifikovaným rizikem, to znamená, že je to určitě lepší volba pro dospělého kuřáka než klasické cigarety,“ uvedla pro web Seznam Zprávy. Je tedy jasné, že milovníci cigaretového kouře si budou muset v budoucnosti nechat zajít chuť. Řešením bude jediné: přestat s kouřením či si vybrat některý z moderních způsobů užívání tabáku.

Kolik cigaret denně vykouříte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články