Ukrajina ruské válečné mašinérii stačit nemusí. Gruzie se obává vpádu Putinových vojsk

Ruský imperialismus se v minulosti projevil mnohokrát. Ukrajina není zdaleka jediná, kterou by prezident Vladimir Putin chtěl mít pod svou nadvládou.

i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko své válečné tužby nikdy neskrývalo. V historii hraje ruská armáda velkou roli v mnoha světových konfliktech. Pro Moskvu je největší motivací k válečnému tažení hlavně její rozpínavost. V posledních letech tím netrpí jen Ukrajina. Obavy z vojenské operace ruské armády mají také v Moldavsku, připomíná web iDnes. Představitelé separatistického Podněstří už několik měsíců hrozí, že se připojí k Rusku.

Napětí panuje v dalším evropském státě

„Je to jasná provokace. Myšlenka, že by měli mít nezávislost, je stará, ale idea, že by se měli připojit k Rusku, byla nečekaná, bylo to poprvé, co to řekli,“ cituje vyjádření moldavského vicepremiéra Olega Serebriana server iDnes. Úkolem moldavské vlády je přitom pracovat na znovuzačlenění Podněstří do Moldavska. Dá se předpokládat, že Moskva bude usilovat o opak. I proto se spekulovalo letos o invazi do Moldavska. Obavy rostou i jinde. Z další ruské expanze má strach také odtržený gruzínský region Jižní Osetie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V moldavském Podněstří jsou přítomny tisíce ruských vojáků v rámci mírové mise

Od roku 2008 je sice tato separatistická oblast nezávislá, ale málokterý stát tento status uznává. Válkou na Ukrajině se tamním obyvatelům připomněly vzpomínky na ruské bombardování, píše web Telex. Maria Otinasvili žije v zóně vyhrazené pro rodiny vysídlené z odtrženého regionu na předměstí Khurvaleti a neskrývá strach, že se Rusko bude snažit v zemi zabrat další území, či oficiálně anektovat Jižní Osetii. Po rusko-gruzínské válce v roce 2008 bylo vyhlášeno příměří, ale Rusko poslalo své jednotky do Jižní Osetie i Abcházie.

Nejistá budoucnost Gruzínců

Podél administrativní hranice je postaven plot z ostnatého drátu, aby byla území od Gruzie oddělena, informuje dále web Telex. Řada lidí se proto nemůže dostat ke svým příbuzným na druhé straně, odříznuti jsou také od své úrody i živobytí. Výjimkou nejsou proto případy, kdy jsou tamní obyvatelé zatčeni za neoprávněný vstup na území Jižní Osetie. Podle Otinasviliho po zahájení invaze na Ukrajinu Rusové začali umisťovat značky, které zakazují Gruzíncům překročit hranici.

„Byl jsem tak vyděšený, že jsem nemohl přestat brečet a dva dny jsem se třásl. Myslel jsem, že válka znovu začala,“ cituje web Telex slova muže, který musel svůj domov opustit ve 13 letech. Dopady války v roce 2008 nebyly malé. Podle OSN muselo Jižní Osetii a Abcházii opustit zhruba 288 tisíc Gruzínců. Web Telex připomíná, že gruzínské úřady a lidskoprávní organizace také dlouhodobě upozorňují, že v oblasti jsou často lidé unášeni. Cílem má být zastrašení obyvatelstva. Další zásah z ruské strany navíc není vyloučen.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články