Slovensko zažívá paradoxní situaci. Zatímco vláda podporuje ve válce Ukrajinu, občané fandí Rusku

Evropská unie jako celek od začátku války na Ukrajině stojí na straně Kyjeva. Ne ve všech zemích je ale podpora stejná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle průzkumu Eurobarometr 74 procent občanů Evropské unie schvaluje podporu, kterou sedmadvacítka poskytuje Ukrajině, informuje web Europarl. Souhlas panuje ve všech členských státech, ale rozdíly přesto nejsou zanedbatelné. Nejvíce válkou zasaženou zemi podporují Švédové, kde s pomocí souhlasí 97 procent obyvatel. Vysoká úroveň podpory je také ve Finsku, a to 95 procent, v Nizozemsku 93 procent. V Portugalsku a Dánsku pak shodně 92 procent. Česko ani Slovensko mezi zeměmi, kde je vysoká podpora Ukrajině, nejsou.

Silná dezinformační scéna

Naopak sousední stát je spíše na druhém konci žebříčku. Jak informuje web Express, už z loňského průzkumu Globsec vyplynulo, že 78 procent Slováků považuje Rusy za své „slovanské bratry“. Dokonce 56 procent obyvatel tehdy uvedlo, že NATO Moskvu provokuje. Podporu slovenského obyvatelstva měl i sám ruský prezident. V roce 2021 o něm více než polovina dotázaných měla příznivé mínění. Průzkum na Slovensku proběhl i letos. Mezi tisíci respondenty bylo zjištěno, že 52,1 procenta Slováků chce ve válce na Ukrajině vítězství Ruska.

Z toho 20,6 procenta dotázaných volalo po jasném ruském vítězství, píše dále web Express. Víru, že naopak vyhraje Ukrajina vyjádřilo 30 procent obyvatel. Z toho 19,4 procenta uvedlo, že chtějí Ukrajinu jako jasného vítěze. Necelých 18 procent dotázaných pak neupřednostnilo ani jednu stranu. Jak připomíná server Express, na Slovensku se daří dezinformační scéně. Podle zprávy Globsec Trends 2022 jde o jednu z nejzranitelnějších zemí vůči konspiračním teoriím. Slovenská vláda přesto Ukrajinu štědře podporuje.

Slovenský premiér má strach z ruského útoku

Přestože mezi oběma zeměmi nebyly v minulosti nijak zvlášť pevné vztahy, Bratislava v dubnu poskytla Kyjevu svůj systém protivzdušné obrany S-300. Slovensko se tím stalo prvním státem, který se rozhodl válkou zasažené zemi poskytnout protivzdušnou obranu na dlouhé vzdálenosti, připomíná web Express. Slovenský premiér Eduard Heger také pařil k těm, kteří v červnu prosazovali, aby Evropská komise přijala Ukrajinu jako kandidáta do EU. Slovensko také přijalo řadu ukrajinských uprchlíků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém S-300 je určen k obraně strategických cílů před údery letadel, vrtulníků, střel s plochou dráhou letu a balistických raket s krátkým dosahem

Jen během prvních tří měsíců invaze zaregistrovalo více než 440 tisíc běženců, a proto vláda poskytla na jejich pomoc 2,5 milionu eur, píše dále web Express. Slovenský předseda vlády také v květnu na Světovém ekonomickém fóru uvedl, že podpora Ukrajiny je důležitá, protože brání nejen sebe. „Pokud Ukrajina selže, je na řadě Slovensko…to nechceme dovolit,“ cituje Hegerova slova server Express. Je tak evidentní, že postoj vlády nemusí zdaleka korespondovat s názorem společnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články