Válka na Ukrajině má velké prvenství: Nikdy nebyl využit takový rozsah moderních technologií

V rámci Evropy konflikt na Ukrajině představuje to nejhorší, co se na starém kontinentu stalo od druhé světové války. Zároveň je ale něčím unikátní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhlo už deset měsíců, a proto je i vhodný čas k rekapitulaci dosavadního průběhu. Podle webu CNN Prima News proběhlo ve válce několik zásadních událostí. Už na začátku bylo významné, že Rusku nevyšla taktika bleskové války, kdy se po pár dnech po neúspěšném dobývání museli stahovat z okolí Kyjeva. Naopak získat se nakonec ruským jednotkám podařilo město Mariupol. Ukrajinci ale odolávali v obklíčeném přístavním městě dlouhé tři měsíce, připomíná server CNN Prima News.

Ukrajinská výhoda

Důležité je také připomenout, že ukrajinské armádě se v posledních týdnech podařilo získat polovinu okupovaného území zpět. Zmařit další postup ale může ruská částečné mobilizace, kterou Putin vyhlásil v září a brzy se další statisíce vojáků zapojí do bojů. Kyjev zároveň drží v rukou něco, čím se konflikt odlišuje od všech dosavadních. A tím je rozsah použití satelitů, píše web Onet. Ty se sice používají ve válce běžně, ale nikdy ne v takovém množství, jak pro Onet upozornila Juliana Suessová, expertka z londýnského think-tanku Royal United Service Institute.

iZdroj fotografie: Kyiv City Council / Creative Commons / CC-BY
Ukrajině měla dostat až 20 tisíc zařízení potřebných pro fungování připojení k satelitní síti Starlink

Nejvýznamnějším příkladem je Starlink, který poskytla americká společnost SpaceX. Satelitní internet umožňuje komunikaci v oblastech, kde klasickou telekomunikační infrastrukturu Rusové zničili. Přesto mají Ukrajinci přístup k internetu a mohou díky tomu ukazovat, co se děje. „Novinkou je rozsah využití komerčních satelitů. Nejde přitom o jejich samotné využití, ale o jeho rozsah. Protože už ve válkách v Iráku a Afghánistánu američtí vojáci využívali komerční satelity pro komunikaci a pro přenos snímků terénu,“ cituje web Onet expertku.

Vesmírná budoucnost

Podle ní proto i v budoucnu bude používání satelitů v ozbrojených konfliktech narůstat. Důvodem je i skutečnost, že je vesmír přístupnější. Mohu do něj vypouštět satelity i komerční společnosti a nejen státy, jak tomu bylo dříve. Toho se chytá Čína, která se netají tím, že chce být do roku 2045 světovým lídrem ve vesmíru. Zatím ale prvenství podle Suessové zůstává Spojeným státům. Rusko bude v této oblasti zřejmě pozadu, protože uvalené sankce znemožňují zemi výrazný posun v kosmickém sektoru, píše dále server Onet.

Závislost některých států na družicových datech zároveň otevírá otázku, jak se připravit na scénář, kdy satelity selžou. Vyloučeny navíc nejsou ani útoky na zařízení ve vesmíru. Expertka připomněla loňský listopad, kdy Rusové zničili vlastní starou družici. Dá se také očekávat, že bude probíhat i elektronická válka, a to prostřednictvím rušení satelitů nebo kybernetických útoků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články