Ministr Jurečka ve zdůvodnění novely apeluje na dostatečné ocenění oběti části kariéry výchově dítěte. Bez dětí nemá žádná společnost dobrou budoucnost, připomíná.
Od letošního ledna dochází ke zvýšení starobního důchodu za vychované dítě (tzv. výchovné). Na svém webu to uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Na výchovné ve výši 500 korun má mít od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu.
Jurečka: Maminky byly dlouhodobě trestány nízkými důchody
„Jsem za to moc rád, protože oceňovat výchovu dětí je správná cesta,“ komentoval vládní krok pro server TN ministr Jurečka. Dodal, že tak je možno ocenit pečující osoby za jejich úsilí a výchovu. Zvýšení by mělo paušálně kompenzovat snížení důchodu, za které mohla kvůli kariérním výkyvům právě výchova, píše dále server. Cílem novely je podle ministra i snížení rozdílu mezi průměrným starobním důchodem žen a mužů.
Olomouké učitelce Zuzaně Svobodové je osmapadesát, ale na důchod ještě nepomýšlí. Vychovala tři děti a bude tedy mít nárok na trojnásobek přídavku, přesto hodlá pokračovat v práci. „Řešila jsem to ale se svou vlastní matkou,“ svěřila se Událostem247. „Ta, jak se vždycky snaží být ta ,nejvýše spravedlivá’ nastolila otázku, jak to bude se mnou a s bráchou. Matka vychovávala většinou mě, bratra otec, v Jižních Čechách. Vyřešil to za nás osud: Otec mezi svátky zemřel.“
Kdo bude rozhodovat o míře zásluh na výchově dítěte
Svobodovou to ovšem dle vlastních slov přivádí k otázce, jak se bude posuzovat, kdo z rodičů opravdu obětoval dítěti víc. Jakub Augusta z MPSV Událostem247 vysvětlil, že nárok na výchovné bude mít vždy jen jeden z rodičů. Ten, který o dítě pečoval v největším rozsahu. Penzistky, kterým byl důchodový věk snížen s ohledem na výchovu dětí obdrží výchovné bez žádosti podle evidence vychovaných dětí. Naprostá většina důchodců tedy dostane výchovné automaticky.
Muži, kteří pobírají starobní důchod, musí o zvýšení důchodu za výchovu dítěte požádat. Nárok na výchovné jim vznikne na základě čestného prohlášení, že o dítě či děti pečovali v největším rozsahu. „Nárok vznikne tomu z rodičů, v jehož kariéře se výchova projevila například na délce doby zaměstnání a na výdělcích. Péče tedy byla zajišťována ,na úkor’ možné pracovní aktivity,“ uzavírá Augusta pro Události247.