České zbrojovky hlásí rekordní tržby. Chybí jim ale zaměstnanci. Je možné, že vyrábět zbraně budou nakonec sami Ukrajinci

Kvůli dodávkám na Ukrajinu české zbrojařské firmy výrazně navyšují výrobu. Předpokládá se, že export v tomto odvětví bude letos dvakrát vyšší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Největší poptávku zaznamenávají zbrojaři po tancích, raketometech a bojových vozidlech pro pěchotu, informuje web ČT24. Vše hlavně pro Ukrajinu, která bojuje proti ruským silám. Výrazné navýšení zakázek i tržeb, zaznamenávají všechny české zbrojařské firmy. „Meziročně i z hlediska tržeb se bude jednat o několikanásobné navýšení, ale zároveň je nutné říci, že odkládáme projekty pro jiné zákazníky, kteří s tím souhlasí, a upřednostňujeme potřeby ukrajinské armády,“ uvedl pro ČT24 mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Funguje válečný stav

Právě společnost Excalibur Army, která patří pod holding Czechoslovak Group, nedávno navštívil také premiér Petr Fiala. Ve firmě ve Šternberku na Olomoucku napsal na tank T-72, který míří na Ukrajinu, vojákům vzkaz, jak Události247 psaly před pár dny. Za modernizaci sto tanků zaplatila americká a nizozemská vláda 2,2 miliardy korun. O výrazné navýšení tržeb se u Czechoslovak Group postaraly nejen dodávky zbraní na Ukrajinu, ale také do jihovýchodní Asie a severní Afriky, upozorňuje server Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Karel Šubrt / Creative Commons / CC BY-SA
I díky válce na Ukrajině vzrostly holdingu Czechoslovak Group v první polovině loňského roku tržby oproti předchozímu pololetí o 93 procent

Velký zájem si pochvalují i další zbrojařské společnosti. Holding Colt CZ Group SE za tři čtvrtletí loňského roku vykázal zisk 1,3 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 47,1 procenta, píše web iRozhlas. Z velké části se na tom podílely výnosy z USA. Dařilo se i STV Group, která si loni navýšila tržby trojnásobně. „Výroba je nastavená na tzv. mírové stavy, kdy dodáváte množství, které odpovídá požadavkům armád. Nyní, byť si to mnozí z nás nechtějí přiznat, jsme ve válce. A požadavky na výrobu jsou stonásobné,“ uvedl pro ČT24 generální ředitel firmy David Hác.

Nedostatek lidí vše brzdí

Trojnásobné zvýšení poptávky hlásí také pardubická firma Explosia, která vyrábí trhaviny a střelný prach, uvádí ČT24. Zásadní postavení českého zbrojního průmyslu v pomoci Ukrajině potvrzuje také ministerstvo obrany. Podle její vrchní ředitelky Radky Konderlové sice panovala představa, že bojovat se bude už hlavně v kybernetickém prostoru, válka na Ukrajině ale ukázala, že těžká technika stále převládá, píše ČT24. Vysoký zájem o služby českých zbrojařských firem ale zároveň odhaluje řadu problémů.

Kromě nedostatku materiálu a drahých energií, jde hlavně o chybějící pracovníky. „Lidí je málo na to, kolik je před nás kladeno úloh. Populace navíc stárne, obecně jsou v továrnách starší a starší pracovníci. Jednou se proto může stát, že továrny nebudou schopny vyrábět,“ uvedl pro ČT24 Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Zbrojařským firmám chybí stovky pracovníků. Částečně by tento problém mohli vyřešit uprchlíci z Ukrajiny, kteří by v zbrojařských továrnách pracovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články