Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál

Na pracovním trhu začíná panovat napjatá atmosféra. Řada podniků bude nucena reagovat na inflaci a zdražení energií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejčernějších scénářů se obávají především zaměstnanci automobilky Škoda Auto, jak Události247 psaly v polovině ledna. Významný zaměstnavatel se potýká s prudkým propadem výroby nejen kvůli energetické krizi, ale řeší také investiční potíže související s velmi náročnou elektromobilizací. Šéf odborů mladoboleslavské automobilky Jaroslav Povšík proto varoval, že ve Škodě může zaniknout až 12,5 tisíce pracovních míst. Počet zaměstnanců začala snižovat kvůli energiím už loni také společnost Kofola, píše server Lidovky.

Rekordní tržby nepomohly

Že se aktuální krize úzce dotýká i těch největších zaměstnavatelů potvrzuje případ z Velké Británie. Řetězec supermarketů Tesco oznámil, že plánuje zrušit zhruba 2100 pracovních míst, informuje web Čas. Zrušená pracovní místa se mají týkat 1750 manažerských pozic a zhruba 350 míst zanikne společně s uzavřením některých lékáren či pultů s teplým jídlem. Podle vyjádření řetězce bude podpořeno „to, co funguje“, píše Čas. Zaměstnanci se tak velmi obávají, co přijde po těchto vágních vyjádřeních dál.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V britských obchodech se ceny potravin a nealkoholických nápojů v prosinci meziročně zvýšily o 16,8 procenta

Web Čas připomíná, že Tesco přitom nedávno vykázalo rekordní tržby za vánoční sezónu. A to i přesto, že mnoho zákazníků přešlo k levnější konkurenci. Řetězec profitoval z přenesení některých vlastních rostoucích nákladů na spotřebitele, kteří jsou ochotní zůstat věrní prodejci i přes vysokou inflaci. Ve Velké Británii je růst spotřebitelských cen na nejvyšší úrovní za několik desítek let, uvádí Čas. Nyní už vysokou inflaci není Tesco schopné vyrovnávat, a proto přistupuje k propouštění.

Česko také drtí inflace

Řetězec zároveň chce usilovat o vyrovnání cen u některých položek, které prodávají supermarkety provozované německými diskontními společnostmi Aldi a Lidl. Tesco si tímto opatřením chce udržet zákazníky, kteří bojují s nedostatkem peněz. Míra inflace v Británii v prosinci klesla o 0,2 procentního bodu na 10,5 procenta, uvádí web FXStreet. Nadále se zvyšují ceny hlavně u potravin, naopak pohonné hmoty v posledním měsíci loňského roku zlevnily. Rekordní inflace na ostrovech byla v říjnu, kdy vystoupala na více než 11 procent.

Horší situace je v Česku, kde v prosinci dosáhl růst spotřebitelských cen 16,8 procenta, informuje web Seznam Zprávy. Stejně jako v Británii ale dochází k postupnému poklesu. Přesto stále patří tuzemská inflace k nejvyšším v rámci EU. Růst spotřebitelských cen v celé sedmadvacítce v prosinci dosáhl na hodnotu 10,4 procenta, uvádí Seznam Zprávy. Jaký bude trend v letošním roce ukáží lednová čísla, která budou k dispozici v nejbližších dnech. Z výše uvedených informací je tak zřejmé, že velké firmy se uchylují k velkému propouštění zaměstnanců.

Probíhají podobné změny i u vás na pracovišti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články