Válka na Ukrajině nutí mnoho evropských států k uvědomění, že nejsou připraveny čelit napadení. I proto řada z nich posiluje svou armádu.
Velkými proměnami prochází polská armáda. Podle tamního ministra obrany Mariusze Blaszczaka bude mít země nejsilnější armádu v Evropě, informuje web Plus Jeden Deň. V nejnovějším rozhovoru polský šéf obrany uvedl, že počet vojáků v armádě se zvýší minimálně na 300 tisíc, uvádí polská agentura PAP. Tak početnou armádu má podporovat územní obrana složená z 50 tisíc lidí. K navyšování členů armády došlo už v loňském roce, kdy podle Blaszczaka vstoupilo do armády 13 742 vojáků, což je nejvíce od zrušení branné povinnosti v roce 2008.
Odstrašující svou silou
„V současné době máme v polské armádě ve zbrani 164 tisíc vojáků,“ cituje polského vicepremiéra PAP. Polská armáda má posilovat nejen personálně, ale i ve vybavení. Server Plus Jeden Deň uvádí, že v plánu je zajištění moderních bojových systémů a zbraní, a to včetně 366 amerických tanků Abrams a 1000 jihokorejských tanků K2. „Bude to nejsilnější pozemní síla v Evropě. Dobře řízená a vybavená moderními zbraněmi, aktivní síla NATO, která bude spolupracovat se silnými americkými jednotkami,“ cituje web Plus Jeden Deň Blaszczaka.
Impulsem ke zbrojení je hlavně válka na Ukrajině. Ministr upozornil v rozhovoru na skutečnost, že v případě úspěchu Ruska ve válečném tažení v sousední zemi se bude pravděpodobně snažit napadnout i další země. Proto musí být polská armáda podle vicepremiéra schopná „odstrašit každého potencionálního agresora, aby ani kousek polské země nebyl okupovaný,“ uvádí server Plus Jeden Deň. Podle šéfa polského resortu obrany musí být země schopná se bránit, protože „nikdo nepřijde ve velkém na pomoc“. Je tak jasné, že Polsko má z případné války vážné obavy.
Polsko nepoleví v podpoře Ukrajiny
Celý plán bude vyžadovat značné finanční prostředky. I proto Blaszczak přiznal, že letos Varšava vynaloží na armádu rekordní sumu peněz. Polsko hraje také zásadní roli v podpoře Ukrajiny. Tlak Varšavy byl značný například v nedávné otázce německých tanků Leopard. Zatímco Německo otálelo, jestli bojová vozidla válkou zasažené zemi poslat, Polsko se vyjádřilo velmi jednoznačně. Bylo rozhodnuto prosazovat dodávky Leopardů i přes nesouhlas Německa, uvádí web ČT24.
Nebylo to nakonec třeba, protože Německo po nátlaku dodávky leopardů Ukrajincům povolilo. Nyní se mluví ale také o dodávkách stíhaček. Polsko by mohlo Kyjevu poslat letouny F-16. Podle Blaszczaka jich ale má země příliš málo, uvádí PAP. Přesto Varšava hodlá naplno dál Ukrajinu podporovat. V rozhovoru vyjádřil ministr také radost z toho, že většina Poláků s takovým postupem souhlasí.