Čína neotálí: Bojí se další války a ztrojnásobuje zásoby svých jaderných raket

Čína patří k jaderným velmocem a v budoucnu hodlá svůj arzenál zvyšovat. V roce 2035 chce mít 900 kusů jaderných hlavic.

i Zdroj fotografie: Hans-Peter Scholz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Plán na ztrojnásobení počtu hlavic, který vypracovala Lidová osvobozenecká armáda už schválil čínský vůdce Si Ťin-pching, informuje server Onet. Tímto krokem chce podle čínských zdrojů zvýšit schopnost Pekingu odradit Washington od možného válečného konfliktu. Na zvyšování zásob jaderných hlavic Číny upozornily už loni Spojené státy. Podle nich je Peking na dobré cestě zvýšit jejich počet až na 1500 v roce 2035. V tomto roce hodlá Čína dokončit modernizaci své armády. Ukazuje se ale, že počet hlavic bude nakonec nižší, a to jen 900, dodává Onet.

Rusko a USA mají převahu

Scénář je takový, že v roce 2027 by se měl počet jaderných hlavic zvýšit na 550 a o osm let později na cílových 900. Odborníci varují, že dosáhnutím této hranice může asijský národ opustit politiku zakládající se na tom, že zbraně nepoužije jako první, přestože bude mít stále o mnoho méně jaderných hlavic než největší jaderné mocnosti. Rusko má 6255 jaderných hlavic a USA 5500, informuje web E15. Tyto dvě země tak kontrolují naprostou většinu z uváděných 13 080 jaderných hlavic na celém světě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko patří mezi jaderné mocnosti a několikrát během invaze nebezpečnými zbraněmi pohrozilo

Mezi další státy, které disponují jadernými zbraněmi patří Velká Británie, Francie, Indie, Pákistán, Severní Korea a zmiňovaná Čína, dodává E15. Zvyšování jaderného arzenálu ze strany Pekingu děsí hlavně Spojené státy, protože mezi zeměmi panují velmi napjaté vztahy. Eskalace proběhla minulý rok, kdy tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan. Právě ostrovní stát považuje Peking za oblast, kterou je třeba znovu sjednotit s pevninou. A to i silou, pokud to bude třeba.

Napětí kvůli Tchaj-wanu

I proto rostou obavy, že se demokratický Tchaj-wan brzy stane cílem vojenského zásahu, píše Onet. Generál Michael A. Minihan, ředitel amerického velitelství vzdušné mobility, na konci ledna varoval, že Čína může ostrovní stát napadnout už v roce 2025, píše web iDnes. Důvodem má být skutečnost, že příští rok proběhnou tchajwanské prezidentské volby. Ve stejném roce přitom proběhnou prezidentské volby i v USA. „Poskytnou Siovi neklidnou Ameriku,“ cituje amerického odborníka server iDnes.

Predikci podporují i jiná vyjádření vysoce postavených amerických vojenských činitelů. V roce 2021 nejvyšší představitel armády USA pro oblast Asie a Pacifiku admirál Philip Davidson prohlásil, že Čína může invazi na Tchaj-wan podniknout do šesti let. Ještě dříve to předpokládá velitel amerických námořních operací admirál Mike Gilday. „Invaze už může být takříkajíc za rohem,“ cituje jeho loňské vyjádření web iDnes. Na to, že otázka Tchaj-wanu vyvolává napětí kvůli možnému zásahu Pekingu, upozornily Události247 loni.

Co zamýšlí Peking?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články