V Česku se objevil nový podvod: Energošmejdi chtějí domácnosti odpojit od sítě

V krizovém období lidé často propadnou lákadlu výhodné nabídky, jak na čemkoli ušetřit. Podvodníci důvěřivosti zneužívají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V energetickém sektoru se v poslední době začaly objevovat nové druhy podvodů. Web Peníze upozorňuje, že takzvaní energošmejdi přichází s triky, jak lidi okrást. Využívají k tomu především nejasná pravidla kolem cen za energie a jejich zastropování. Někteří tak s nadějí na ušetření podepisují nevýhodné smlouvy s novými dodavateli.

Odpojení není možné bezdůvodně

Problém s podvodníky potvrzují i telefonní operátoři energetických firem. Například podle zaměstnanců call centra ČEZ Prodej podvodníci nechají zákazníky podepsat smlouvu o odběru energií pod záminkou, že jde o dokument, kterým získají zastropované ceny od státu, popisuje web Peníze. Lidé pak ale s překvapením zjišťují, že u podomního prodejce podepsali smlouvu s novým dodavatelem. Ta je zpravidla méně výhodná, než ta předešlá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vláda zavedla cenový strop na elektřinu a plyn pro celý letošní rok

Podvodníci využívají toho, že lidé nemají kolem zastropování cen energií dostatečné informace. Opatření přitom platí pro všechny automaticky, aniž by museli cokoliv podepisovat. Od začátku letošního roku je platné vládní nařízení, podle kterého se za 1 kWh silové elektřiny platí maximálně 6,05 korun s DPH. U plynu je pak cenový strop 1 kWH za 3,025 korun s DPH, upozorňuje web Peníze.

Státní pomoc musí dodavatelé dle zákona zprostředkovat všem zákazníkům. Energošmejdi se však snaží důvěřivé lidi přesvědčit, že pokud smlouvu nepodepíšou, bude jim elektřina či plyn odpojen. Kvůli takovým praktikám vydal dokonce Energetický regulační úřad (ERÚ) výkladové stanovisko, které upřesňuje možnosti, za kterých je možné odběrné místo odpojit. Podle něj je postup, kdy dodavatelé hrozí spotřebitelům odpojením elektřiny či plynu při neuhrazení jediné zálohy, v rozporu se zákonem.

Nic nepodepisovat

Podle energetické legislativy musí k porušení platební povinnosti dojít opakovaně. Až tehdy může ke skutečnému odpojení dojít „Spotřebitelů, u kterých dodavatel skutečně přistoupil k takto diskutabilnímu odpojení a požádali nás o pomoc, evidujeme za loňský rok pouze jednotky. Nicméně vyhrožování přerušením dodávek čelilo mnohonásobně více domácností,“ uvedl členka rady ERÚ Markéta Zemanová.

Je zřejmé, že výhrůžka odpojením je sama o sobě nesmyslná a lidé by proto neměli věřit žádným podomním prodejcům. Mluvčí společnosti ČEZ Prodej Roman Gazdík pro web Peníze uvedl, že seriózní dodavatel energií nikdy nenabízí své služby takovým způsobem. Podvod lze pak poznat také podle dalšího chování. „Nejtypičtějším znakem podvodníků s energiemi je snaha zákazníka přimět co nejrychleji k podpisu smlouvy, aniž by si ji měl čas pořádně přečíst,“ řekl pro web Novinky generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Jaké praktiky podvodníků s energiemi jsou nejhorší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články