Mnoho domácností má plnou půdu věcí, které zapadají prachem. I když se zdají být bezcenné, některé mohou mít neuvěřitelnou hodnotu.
Web DailyMail upozorňuje na případ zbohatnutí z prodeje sošky, která ležela téměř 30 let na polici. Majitel figurku spícího dítěte koupil před mnoha lety na bleším trhu za 2 libry (zhruba 55 korun). Nyní se podle odhadu odborníků může vydražit za 20 až 30 tisíc liber (542 až 813 tisíc korun), píše web Novinky. Vysoká hodnota je dána stářím sošky, které je odhadováno asi na 280 let. Jde tak o unikátní kus z raného období výroby porcelánu v Anglii.
Svatý grál pro sběratele porcelánu
Muž, který si přeje zůstat v anonymitě, měl starožitnost po celou dobu doma jen jako ozdobu. Charles Hanson z aukční síně, kde se bude soška dražit, ji přitom považuje dokonce za svatý grál pro všechny sběratele anglického porcelánu z poloviny 18. století. Předpokládá se, že byla vyrobena v porcelánce v Chelsea v roce 1746.
Ze strany sběratelů se o dražbu očekává velký zájem. „Je to nejhezčí a nejvzácnější anglická figurka, chce ji získat mnoho lidí,“ citují Novinky vyjádření dražitele Hansona pro DailyMail. Server Novinky rovněž připomíná, že podle Hansona byl vzhled patnácticentimetrové sošky pravděpodobně ovlivněn tvorbou významného anglického sochaře 18. století Johna Michaela Rysbraacka. Aukce se uskuteční 4. března.
V Česku drží rekordy obrazy
Jedna z historicky nejstarších českých porcelánek se nachází v Horním Slavkově, u které byly její výrobky dříve označovány velkým S a slovem Schlaggenwald. Porcelánové výrobky lepší kvality lze poznat například podle toho, že mají tenký a jemný střep, což zajišťuje jejich lehkost. Znatelný je také propracovanější a elegantnější potisk. Za nejvyšší hodnoty se ale většinou draží asijské kousky. Web České stavby píše, že rekord drží čínská porcelánová mistička na polévku s neumělými obrázky drůbeže. Pocházela z 15. století a prodala se za 31 milionů dolarů.
I na českých půdách se však mohou vyskytovat poklady, u kterých majitelé ani netuší, jaké jim mohou přinést bohatství. Mnohé z přehlížených předmětů přitom mohou mít milionovou hodnotu. Za vysoké částky lze vydražit třeba zmíněné porcelánové výrobky. Zjistit přibližnou hodnotu se dá přímo u každého kusu díky označení na jeho spodní straně, jak Události247 psaly v lednu.
Za nejvyšší částky se v českých aukčních domech nicméně draží obrazy. Rekord drží od loňského roku malba Bohumila Kubišty s názvem Staropražský motiv z roku 1911. Vyvolávací cena činila 25 milionů korun, nakonec se obraz prodal za 123,6 milionu korun, informuje web Novinky.