Válka na Ukrajině trvá už rok, a řada lidí se obává, že konec jen tak nenastane. Někteří experti ale nabízí jiný scénář.
Web CNN Prima News informuje o nástinu vývoje událostí na Ukrajině podle ruského publicisty Andreje Piontkovského. „V březnu a dubnu bude probíhat aktivita na obou stranách. Proto se Putin tolik snaží využít příležitosti, která se mu naskytla, ještě před začátkem jara. Poslední příležitost k ofenzívě, která se podle mě omezí pouze na obsazení části Bachmutu,“ uvedl Putinův kritik v rozhovoru pro ukrajinskou zpravodajskou agenturu Unian. Rusko ale podle něj nedosáhne žádných výrazných úspěchů, a to kvůli dodávce nových zbraní Ukrajině.
Melitopol je v hledáčku
Ukrajina má k 1. květnu získat klíčovou dodávku techniky, která by jí mohla dopomoci k ukončení konfliktu a výhře. Pomyslnou zbraní vítězství mají být podle Piontkovského tanky, obrněné transportéry a dělostřelectvo pálící na 160 až 320 kilometrů, uvádí CNN Prima News. Právě díky pomoci Západu se má ukrajinským silám podařit dobýt zpět Melitopol a obklíčit i anektovaný Krym. To má vést ke „zhroucení ruského režimu“, míní Piontkovskij. „Dobytí Melitopolu bude spouštěčem nejhlubší krize v Moskvě,“ uvedl známý ruský publicista pro Unian.
Melitopol přitom Rusko okupuje od začátku války. Jde totiž o strategické jižní město. Na to, že ukrajinský protiútok může přijít právě v této oblasti, pak v minulosti upozornili i další odborníci. „Pokud by se povedla ofenziva na Melitopol a Berďansk a vytvořil se koridor až k pobřeží Černého moře, byl by to pro Rusy hřebík do rakve, protože by došlo k odříznutí Krymu a okupační jednotky by měly velký problém v zásobování,“ uvedl pro web Seznam Zprávy ukrajinský analytik Mychajlo Samus.
K převratu zatím v Rusku nejsou podmínky
Piontkoskij si je téměř jistý, že ke zmíněnému scénáři dojde. „Začátkem května se vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj zmocní Melitopolu. Právě teď stojí jeho jednotky 84 kilometrů od města,“ uvedl pro web Unian. Ztráta Melitopolu by podle známého ruského publicisty vyvolala velkou nespokojenost s Putinem. Jak totiž upozorňuje web CNN Prima News, Piontkovskij má za to, že ruský generální štáb je nespokojený s rozhodnutím Putina zahájit útoky v únoru.
O vojenském puči v Rusku tento měsíc spekuloval také ruský politolog Abbas Galjamov. Podle něj ale zřejmě nejsou pro takový krok v zemi dostatečné podmínky, protože k úspěšnému převratu je nutný určitý počet ozbrojených útvarů ochotných se vzbouřit proti dosavadnímu establishmentu, píše web iRozhlas.
Důležité také je, aby ve společnosti převládaly protestní nálady, což se zatím mezi Rusy neděje. Přesto se může situace změnit, pokud bude dál přibývat problémů, které Putin nebude schopen řešit ke spojenosti obyvatel země. To ohrozí jeho image velkého stratéga, píše publicista ve svém komentáři na webu iRozhlas.