Ukrajinci slaví: Putinova elitní jednotka je do jednoho muže mrtvá

Velké boje probíhají aktuálně nejen v Bachmutu, ale také v uhelném městečku Vuhledar. Z posledních událostí nebude mít Kreml radost.

i Zdroj fotografie: АрміяInform / Creative Commons / CC BY
                   

Minulý týden Rusko zažilo drtivou porážku. Web TN informuje, že 155. brigáda námořní pěchoty byla poražena. Útvar, který se od začátku roku snažil dobýt město Vuhledar v ukrajinské Doněcké oblasti, je absolutně neúspěšný. Server Stern píše, že ukrajinské ministerstvo obrany odhaduje, že tam Putin přichází o zhruba 300 elitních vojáků denně. Padnout už měli téměř všichni z pěti tisíc příslušníků brigády. „Tohle už ani není ruská ruleta, je to jako masová sebevražda lumíků,“ cituje web TN zdroj z Kyjeva.

Ukrajina vyhrává díky nové strategii

Proti Rusům hraje skutečnost, že do Vuhledaru všechny přístupové cesty vedou přes rozlehlá pole, na která je dobře vidět. Díky tomu mohu ukrajinské síly včas zahájit protiútok a nepřítele zlikvidovat. Web TN také upozorňuje, že mají mít novou protitankovou strategii a okolí velkých sídel zaplavují minami. Právě to mělo způsobit neúspěch ruských tanků, upozorňuje web Stern. Miny jsou sice položeny jako obvykle, ale odpalovány dělostřeleckými granáty.

Události v Vuhledaru mají ukazovat, že ruské armádě definitivně dochází dech, uvádí server Financial Times, kterému to měly potvrdit zdroje ze západních tajných služeb. I proto se mají boje brzy přesunout do vzduchu. „Pozemní síly Ruska jsou vyčerpané. Vše nasvědčuje tomu, že je teď před námi vzdušná bitva. Jestliže má Ukrajina přežít, potřebuje co nejvíc systémů protivzdušné obrany munice,“ cituje ze zdrojů web TN. Kyjev je závislý na pomoci ze Západu.

Americká pomoc je na cestě

Na ukrajinskou frontu mají nyní mířit stovky kusů americké vojenské techniky, které byly zaznamenány v německém přístavu Bremenshaven, informuje web Echo24. Nakládka, na kterou upozornil německý server Nordsee Zeitung, měla obsahovat hlavně bojová vozidla, mimo to i stroje Bradley. Kromě desítek těchto bojových vozidel mělo být v dodávce například i 90 obrněných osmikolových vozidel Stryker kanadské výroby. Celkem se v areálu podle odhadů nacházelo 440 vozidel, píše web Echo24.

iZdroj fotografie: mark6mauno / Creative Commons / CC BY
Vozidla Bradley slouží k přepravě vojáků na bojiště a mohou pálit protitankové střely

USA tím naplňují své sliby, kdy se Kyjevu zavázaly pomoci balíčkem ve výši 2,5 miliard dolarů. Naopak Evropa zaostává, upozorňuje Echo24. Německo se sice nedávno zavázalo po nátlaku poskytnout Ukrajině bojové tanky Leopard 2, ale nyní má Berlín s dalšími spojenci problém vytvořit dva plné prapory tanků. Jedinými státy, které se zavázaly k vyslání verze 16 Leopardů jsou Německo a Portugalsko, píše Echo24. „Nedosáhneme velikosti praporu,“ uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius po setkání s kolegy z NATO v Bruselu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále