Evropská unie má plán, jak postaví Rusy za válečné zločiny před soud

Mnohokrát během války na Ukrajině se mluvilo o válečných zločinech spáchaných Rusy. Nyní se připravuje postup, jak budou dotyční vedeni k odpovědnosti.

i Zdroj fotografie: Houses of the Oireachtas from Ireland / Creative Commons / CC BY
                   

Web Krone připomíná, že v sobotu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že bude podepsána dohoda o zřízení nového Mezinárodního centra pro stíhání zločinu agrese (ICPA). To by mělo zajistit důkazy pro budoucí soudní řízení. Sídlit bude v Haagu, kde je také agentura EU Eurojust, která zodpovída za justiční spolupráci v trestních věcech v EU. Podle von der Leyenové musí být Rusko a jeho prezident Vladimir Putin hnáni k odovědnosti za strašlivé zločiny proti Ukrajině, uvádí Krone.

Zvěrstev je mnoho

V posledních týdnech přibývá důkazů o přímých útocích na ukrajinské civilisty. Během invaze se objevily také informace o případech mučení, zneužívání, sexuálního násilí či masových poprav ze strany ruských sil. Některých zvěrstev nebyly ušetřeny ani děti. „Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom pachatele postavili před soud,“ cituje Krone předsedkyni Evropské komise.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle Západu se Rusko dopustilo největších válečných zločinů od druhé světové války

Sedmadvacítka podporuje úlohu Mezinárodního trestního soudu (ICC), který začal s vyšetřováním válečných zločinů krátce po začátku války na Ukrajině. Zabývá se také zločiny proti lidskosti. Pro lepší vyšetřování Kyjev nabídl otevření kanceláře ICC přímo na Ukrajině. Podle ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina má vzniknout „v blízké budoucnosti“, píše dále Krone.

Na konferenci dorazili i Američané

Problémem zůstává, že ICC se sídlem v Haagu nemůže zakročit proti nejvyššímu ruskému vedení za zločin agrese, protože Moskva neuznává jeho jurisdikci. I proto hodlá Brusel zřídit vlastní soud pro trestné činy agrese, píše web Krone. Kyjev prosazuje zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který by pohnal Rusko k odpovědnosti. ICPA má být prvním krokem k těmto cílům.

Důkazy potvrzující mučení a nelidské zacházení ze strany ruských vojsk se objevily už v prvních měsících války. I proto už v dubnu 2022 prověřovali válečné zločiny na Ukrajině také čeští vyšetřovatelé, jak Události247 psaly loni. Možnost stíhání válečných zločinů na území jiného státu umožňuje univerzální jurisdikce, kterou má v právním řádu také Německo či Španělsko. Kvůli ruské agresi také proběhla v ukrajinském Lvově o víkendu konference, které se zúčastnil překvapivě i americký generální prokurátor Merrick Garland, píše Krone.

Má plán šanci na úspěch?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články