Umělá inteligence v rukou policie nemá slitování: Odhalí všechny řidiče pod vlivem

Jízda v automobilu pod vlivem návykových látek často vede k velmi těžkým nehodám. I proto se hledají způsoby, jak takové motoristy včas potrestat.

i Zdroj fotografie: James Cridland from London, UK / Creative Commons / CC BY
                   

Umělá inteligence už pomáhá lidem v mnoha oblastech života a pomalu se stále více dostává také na silnice. Jak píše web Autobible, australská společnost Acusensus aktuálně pracuje na vývoji kamerového systému, který automaticky rozpozná řidiče, kteří jsou pod vlivem alkoholu či drog. Nyní se umělá inteligence na simulátorech učí, jak vypadá jízda střízlivého řidiče a jaké jsou charakteristické znaky u toho, který před jízdou požil alkohol. V budoucnu by tak měla odhalit všechny řidiče pod vlivem.

Alkohol za volantem bere život mnoha lidem

V rukou policie nebude mít umělá inteligence s opilými řidiči slitování. Vývojáři však musí ještě doladit některé nedostatky. Jde například o to, aby systém prokazatelně rozeznal řidiče opilého od toho, který má málo zkušeností a jeho jízda proto není zcela bezchybná. Cílem systému automatické detekce opilých řidičů je zvýšení bezpečnosti na silnicích, uvádí web CarExpert. Podle experta Petra Jedličky je totiž riziko zranění a úmrtí u nehod s alkoholem oproti ostatním nehodám téměř dvojapůlnásobné, upozorňuje server Deník.

Jen v letech 2020 až 2022 měly v Česku nehody pod vlivem alkoholu mnoho následků. „5474 lehkých zranění, 630 těžkých zranění a u 96 dopravních nehod zaviněných vlivem alkoholu došlo bohužel také k úmrtí účastníka dopravní nehody,“ uvedl pojistný matematik Jedlička pro web Deník. Za volant navíc pod vlivem alkoholu usedá stále více lidí. Podle Jana Matouška z České asociace pojišťoven to přiznává až deset procent dotazovaných.

Nulová tolerance neplatí všude

Nový kamerový systém, na kterém pracuje australská společnost, by měl takové řidiče v budoucnu ihned potrestat. Řidičům sice nepřijde pokuta automaticky, ale systém upozorní policii, píše web Autobible. Ta následně dotyčného zastaví a zkontroluje. I proto mají být první kamery umístěny na pojízdném přívěsu, který bude jen pár stovek metrů od policejního vozu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku platí na rozdíl od jiných evropských států nulová tolerance alkoholu

Web Autobible připomíná, že firma Acunsensus není v kamerových systémech žádným nováčkem. V minulosti například vytvořila kamery schopné zaregistrovat řízení bez bezpečnostních pásů či s telefonem v ruce. O kamerách, které dokáží zachytit řidiče při používání telefonu, Události247 psaly před pár dny.

S nasazením kamer pro detekci opilosti to ale může být v některých státech složitější. Ne všude totiž platí nulová tolerance jako v Česku. Státy jako Chorvatsko, Itálie, Německo, Rakousko, Slovinsko, Francie, Španělsko, Nizozemsko, Řecko, Bulharsko či Švýcarsko tolerují alkohol do 0,5 promile, informuje web Autotrip. Ve Velké Británii je dokonce tolerance alkoholu do 0,8 promile, naopak v Polsku jen do 0,2 promile, vyplývá z tabulky na webu Autotrip. Tam, kde platí určitá tolerance, se většinou ale také udělují vyšší pokuty při jejím překročení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články