Závadné látky odhalují inspektoři SZPI průběžně a napříč celým nabízeným sortimentem. Pro označené zboží platí okamžitý zákaz prodeje, viníkům hrozí vysoké pokuty.
Některé obchody nedávno vyřadily z regálů olomoucké tvarůžky od loštické firmy A.W., a to kvůli možnému výskytu plísně. Informaci přinesly Televizní noviny. Na podobný případ upozornil o měsíc dříve Deník. Řetězec marketů Penny oznámil, že preventivně stahuje z prodeje konkrétní šarže stogramového balení Olomouckých tvarůžků. Šlo o tentýž výrobek z Loštic na Šumpersku. I důvod stažení byl stejný: podezření na výskyt plísně.
Na některé sýry určité druhy ušlechtilých plísní patří
Chyba ovšem nemusela nutně nastat u výrobce. „Tvarůžky jsou zrající sýr, tudíž nemůže být ošetřovaný proti plísním. Tím pádem se může stát, že v rámci cesty ke spotřebiteli může dojít k tomu, že ho napadne plíseň, ale to nemůžeme ovlivnit. Od nás oddělení kvality nepustí nic, co by neodpovídalo normám,“ reagoval tehdy mluvčí společnosti A. W. Loštice Vladimír Kovář. Jak zjistily Události247, nedorozumění spočívá v tom, že není plíseň jako plíseň.
„Spousta spotřebitelů se diví, jak může u zrajícího sýru na závadu plíseň,“ vysvětluje Událostem247 interní specialistka Anna Horáčková. „Ale laik nemůže vědět, o jakou konkrétní plíseň se jedná. Je jasné, že některé ušlechtilé potravinářské k jistým druhům sýrů patří. Ale pokud je jakákoliv potravina kontaminovaná plísní, která tam být nemá, stává se okamžitě zdraví nebezpečnou. Není řeč o ,kamarádských’, jemných plísních, jako jsou na hermelínu.“
Závadná kuřata i bylinné čaje
Řadu varování podobného typu nacházíme na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Koncem března inspektoři zjistili při kontrole bezpečnosti potravin bylinný čaj s téměř 15x překročeným limitem pro přítomnost pyrolizidinových alkaloidů. To jsou látky, vyznačující se řadou negativních účinků na lidské zdraví. Ještě nebezpečnější kauzu řešila SZPI o měsíc dříve. S kuřaty z polské produkce jste si mohli přinést domů i salmonelu.
V rámci průběžných intenzívních kontrol bezpečnosti potravin inspekce 2. března zjistila nebezpečnou potravinu nazvanou „Kuře a kvalita bez drobu“. Název na balení je i v polské mutaci. Výrobcem je firma Kabanos z Jablonky v Polsku. Laboratorní analýza u výrobku potvrdila kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella. Takové jídlo je nebezpečné konzumovat i po zmrazení. „Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv,“ píše web SZPI.