Velké zdražování dopadá na téměř všechny třídy obyvatel. Snížení jejich životní úrovně potvrzují také nejnovější zprávy z trhu práce.
Web Peníze píše, že v roce 2022 se pod hranicí minimální důstojné mzdy ocitlo o 800 tisíc pracovních úvazků více než v roce 2021. Částka pro loňský rok činila 40 912 korun hrubého, v hlavním městě to bylo ještě o necelé dva tisíce více. Minimální důstojnou výplatu vypočítali odborníci z platformy Důstojná mzda. Vychází z toho, že peníze by měly pokrýt kromě života pracujících alespoň jeden „závazek“. Může jít o péči o dítě, starší osobu či schopnost poradit si při nemoci partnera.
Lidé by měli být schopni pokrýt ze mzdy nečekané výdaje
Odborníci při svých výpočtech zohlednili náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdravotní péči, vzdělání, volný čas i úspory na nečekané výdaje, píše web Peníze. Závěry jsou znepokojující, protože pod hranicí minimální důstojné mzdy se nachází 62 procent pracovních úvazků, tedy více než polovina Čechů. „Lze to interpretovat i tak, že dva ze tří pracovníků na plný úvazek v Česku nedosáhnou na důstojný výdělek,“ cituje web Peníze ekonoma Jana Bittnera. Znamená to, že velká část lidí nemá dostatečné finance stanovené platformou jako nezbytné.
U potravin odborníci došli k tomu, že za jídlo podle výživových doporučení lidé zaplatí 7 442 korun měsíčně, v Praze 7 625 korun. Každý pracující by měl mít zároveň možnost stravování v závodních či veřejných restauracích, uvádí web Důstojná mzda. U bydlení došli odborníci k částce 12 811 korun měsíčně, v hlavním městě připadá na náklady za nájemné, a to včetně služeb a energií 13 998 korun. Výdaje za oblečení a obuv představují 1 414 korun měsíčně. Na dopravu je podle webu Důstojná mzda potřeba skoro dva tisíce korun měsíčně.
Na dopravu je potřeba 1 987 korun měsíčně
Jde o náklady spojené nejen s dojížděním za prací a do školy, ale také cestami za nákupem či k lékaři, dále pak peníze za provoz dopravních prostředků. Na telekomunikaci potřebuje člověk 1 402 korun měsíčně, na zdraví a hygienu 1 350 korun měsíčně, na vzdělání a volný čas 3 527 korun měsíčně, uvádí web Důstojná mzda. Částka zahrnuje kulturní akce, sport, dětské kroužky a dovolenou. Poslední částka, 4 175 korun, pak připadá na úspory. Důvodem, proč stále více Čechů nedosahuje na důstojnou mzdu, je nedostatečný růst příjmů vůči vysoké inflaci.
„Jedním z důvodů, proč je u nás tlak na navýšení mezd nižší než jinde v EU, je naše relativně nízká odborová organizovanost. Slabou pozici pracujících umocňuje také fakt, že se u nás vyjednává převážně na podnikové a nikoli sektorové úrovni, jak to je běžné například v Německu,“ cituje web Peníze politoložku Kateřinu Smejkalovou. Díky odborům se bude v Německu výrazně zvyšovat minimální mzda. Jak informuje web Seznam Zprávy, německé odbory požadují zvýšit minimální hodinovou mzdu z 12 na minimálně 14 eur (z 285 na 329 korun).