13letý chlapec se chtěl jen bavit: Nová internetová výzva ho připravila o život

O bezpečnosti sociální sítě TikTok se spekuluje už delší dobu. Teď byl navíc kvůli ní zmařen lidský život a není to poprvé.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Šlo o 13letého chlapce, který spolykal nadměrné množství léků, protože si myslel, že po jejich užití bude mít halucinace. Jeho otec teď apeluje na všechny rodiče, aby zkontrolovali, s čím si hrají jejich děti, informuje o tom web TN. Výzva se jmenuje po Benadrylu, tedy léku na alergii, který je v Americe běžně dostupný. Nabádá mladé lidi, aby ho spolykali v nadměrném množství, tím by se pak dostali do halucinogenního stavu, píše TN.

Děti jsou snadno ovlivnitelné

Výzva však stála život chlapce, který se jmenoval Jackob Stevens a byl z amerického Ohia. Zapojil se do ní během toho, co byl se svými kamarády. Jeho otec popsal tento smutný příběh deníku New York Post. Syn podle něj spolykal šestinásobek doporučené dávky, tedy asi 12 tablet. Pak ale místo očekávaných halucinací dostal záchvat a upadl do bezvědomí. I když se chlapce brzy podařilo převézt do nemocnice, jeho zdravotní stav se zhoršil. Po šesti dnech v nemocnici zemřel.

iTikTok je známý i skrze challenge, které se na něm neustále objevují

Zdaleka se však nejedná o jedinou takovou výzvu, která se na TikToku rozmohla. Podle webu Fox News se nedávno šířila například „Blackout Challenge“, která nabádá k individuálnímu nebo skupinovému škrcení, to má dokonce vést až k omdlení. Kvůli této výzvě zemřelo po celém světě více než 20 dětí. V březnu se objevila informace o úmrtí v souvislosti s výzvou na TikToku i v České republice, píše web Novinky.

Chtějí se prostě začlenit

Doma se měl páskem od kimona uškrtit 11letý školák, když zkoušel Blackout Challenge. Informoval o tom web E-Bezpeci. „Jednou z výzev, která se opět po čase dostala do České republiky, představuje tzv. Blackout Challenge, která je známá také jako Choking Game. Její podstatou je škrcení, ať už skupinové, či individuální – přičemž výzva velmi často končí bezvědomím, dokonce v některých případech i úmrtím dítěte. V E-Bezpečí jsme se touto výzvou zabývali hned několikrát, existuje totiž již mnoho let a mění se pouze její název,“ varuje web.

iZdroj fotografie: abcMedia
Lék Benadryl slouží převážně k zastavení alergií. Při vysokých dávkách má fungovat jako halucinogen

Pokud mluvíme o pubertálních dětech, je důležité si uvědomit, že v tomto věku hledají své místo v sociálním poli vrstevníků. Nemohou být příliš odlišní než ostatní, a proto se těmito výzvami nechají velmi snadno ovlivnit,“ řekla Událostem247 psycholožka Ludmila Mrkvicová. „Mně je jasné, že dnes se děti těžko uhlídají, ale mám 14letou dceru. Ta se mi svěřila, že její kamarádka chce nějakou podobnou výzvu zkusit. Kontaktovala jsem proto její rodiče,“ uvedla pro Události247 Markéta Havránková z Břeclavi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články