Zrušit se má přes 20 daňových výjimek a také 1 ze 3 sazeb DPH. Kabinet už dříve avizoval, že chce snížit strukturální schodek rozpočtu alespoň o 70 miliard korun.
I když chystaná opatření dopadnou na každého, nejvíce je odnesou lidé v produktivním věku. Novinář Miroslav Motejlek spočítal, koho se dotknou ze všeho nejvíce. „Vše zaplatí lidé mezi 30 až 50 lety s příjmy 3x průměr žijící ve městech. Princip: Seberme, kde můžeme. Sebereme z důchodu těm, kteří to teď zaplatí na vyšších daních. Je to antiteze zásluhovosti a férovosti,“ napsal na svém Twitteru. Dopadů konsolidačního balíčku by se tak nejvíc měli obávat dnešní třicátníci a čtyřicátníci.
Podraží prakticky všechno
Daň z přidané hodnoty bude mít nově 2 sazby. Dosavadní snížené sazby 10 a 15 procent se sloučí na 12 procent, připomíná web ČT24. Základní sazba 21 procent pak zůstane stejná. Jedinou výjimku mají knihy, pro které bude platit nulová sazba. Stát chce taky zvýšit daň z nemovitosti, píše dále ČT24. Daň z příjmu právnických osob se od roku 2025 zvedne na 21 procent z nynějších 19. Stoupne rovněž spotřební daň z tabáku a alkoholu a daň z hazardu. O 800 korun pak budou dražší i dálniční známky.
Spolu s úsporným balíčkem vláda představila i svou vizi důchodové reformy, která počítá s posouváním věku odchodu do důchodu, zaručenou penzí, změnou valorizací i úpravami předčasných důchodů, uvádí web České noviny. Důchodový věk by se měl každý rok lidem, kterým je 50 let, nastavovat podle vývoje doby dožití. Penze by měla trvat v průměru 21,5 roku. Nové důchody mají být navíc o něco nižší než teď, protože část příjmu ve stáří by mělo zajistit spoření se státním příspěvkem.
Navýšení daní způsobí také zdražení nájmů
„Určitě bych teda nešetřil na důchodech. Na alkoholu a cigaretách, proč ne, to člověk k životu nepotřebuje, ale třeba moje mamka bere i přes zvyšování důchodů stále almužnu a bez naší pomoci by se měla o dost hůř,“ řekl Událostem247 Roman Hlávka z Mikulova. Ekonom Lukáš Kovanda také upozornil na rizika navýšení některých sazeb, což pocítí obyčejní lidé. „Vláda řekla, že navýší nemovitostní a podnikovou daň. Majitelé nemovitostí i firmy tak alespoň zčásti přenesou tato daňová zvýšení na své nájemníky,“ uvedl Kovanda pro Události247.
Opatření ke konsolidaci státního rozpočtu pak budou mít podle politologa Jana Kubáčka negativní vliv na popularitu vlády. „Kabinet promarnil příležitost získat si větší společenskou podporu bojem proti byrokracii a šedé ekonomice. Část kroků vlády veřejnost ocení až za delší dobu. Základní vzkaz vlády z pohledu veřejnosti je takový, že se bude zdražovat a budou se zvyšovat daně,“ vysvětlil pro Události247 politolog.