Letní dovolená 2023: V Itálii, Řecku i Chorvatsku si Češi výrazně připlatí, čekají je i další omezení

Letní měsíce jsou na dosah a většina Čechů už plánuje svou letošní dovolenou. Připravit by se ale měli na řadu změn.

i Zdroj fotografie: trolvag/ Creative Commons / CC BY
                   

Web TN píše, že s drahými potravinami, které v posledním roce sužují Česko, je nutné počítat i při letní dovolené za hranicemi. Vysoká inflace je v Řecku, Chorvatsku i Itálii. Při pohledu na jednotlivé položky z údajů spotřebitelské organizace AltroConsumo vyplývá, že za poslední rok v Itálii nejvíce zdražil cukr, mléko, olivový olej a mouka. Lidé si letos v jihoevropské zemi připlatí i za oblíbené těstoviny. Kilogram jich vyjde na necelých 41 korun, což je oproti loňsku nárůst o 16 procent, informuje web TN. Kromě toho turisty čekají i další omezení.

Zdražení v Itálii nedopadá jen na potraviny

Češi, kteří do jižanské země zamíří na dovolenou, musí počítat s vyššími výdaji nejen na stravování či návštěvy restaurací. Připlatí si také za dopravu a ubytování. O moc lepší to není ani v další oblíbené destinaci. Také v Řecku totiž od loňska zdražilo téměř vše, a to i přesto, že v letošním roce zde inflace na rozdíl od Itálie výrazně zpomalila, informuje web TN. Více než potraviny v zemi zdražila doprava a ubytování. Hotely a penziony zvýšily svou cenu oproti loňsku průměrně o 22,2 procenta a například taxislužby zdražily o téměř 33 procent, píše web TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I letos vyrazí v létě k moři statisíce Čechů

Až do poloviny letošního roku mají ceny v Řecku ještě růst, což se nejspíš výrazně odrazí i na některých položkách v nákupních košících turistů. Zdražit má zejména pivo a víno, ale zvýšení cen se nevyhne ani tradičním produktům z oliv, uvádí web TN. S vyššími cenami musí Češi počítat také v Chorvatsku. Jak Události 247 psaly na začátku roku, země se stala součástí eurozóny, čehož obchodníci využili a u některých produktů výrazně navýšili ceny.

Pozor i na nová nařízení

U Jaderského moře musí Češi letos počítat také s novými vyhláškami, které se zaměřují na přestupky proti veřejnému pořádku, informuje web CNN Prima News. Jak Události247 psaly tento měsíc, turisté například musí respektovat nařízení omezující opalování v plavkách mimo pláže či zákaz pití alkoholu na veřejnosti. V opačném případě budou čelit pokutám. V některých chorvatských oblastech je nutné také počítat s environmentálními opatřeními.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Velkou část nákladů na dovolenou tvoří doprava. Například Slovinsko zvyšuje před sezónou ceny mýtného

Plýtvání vodou chtějí omezit na ostrově Krk, kde proto bude od 1. června platit zpoplatnění sprch na plážích. Za zhruba 30 sekund sprchování budou muset návštěvníci zaplatit 20 centů, tedy asi 5 korun, uvádí web TN. V budoucnu budou ale překážky pro dovolenou v Chorvatsku zřejmě ještě mnohem větší. Země se chce zařadit mezi ty, jež budou omezovat počty turistů. „Hlasy volající po omezení turismu vzešly právě od tamních obyvatel, kterým začalo vadit, že se stávají menšinou ve svém vlastním městě,“ uvedl pro web TN balkanolog Filip Tesař.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články