Zatímco někteří lidé využívají k vyzvedávání léků stále klasické papírové recepty, jiní si oblíbili jejich elektronickou verzi. Nyní nastala v tomto procesu další novinka.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Vyzvednout si léky na předpis bývá pro mnohé pacienty složitý a zdlouhavý proces. Často musí fyzicky dojít ke svému lékaři, vystát si frontu v čekárně, získat papírový recept a následně teprve jít do lékárny. Čím dál více doktorů však v posledních letech začíná využívat možnosti elektronických receptů, které celý proces výrazně usnadňují. Nyní přichází další vítaná novinka. Mění se totiž pravidla pro vydávání receptů na léky, což ovlivní řadu lidí.
Češi v zahraničí zajásají
Česká republika se nově připojila k iniciativě ePreskript a všechno je tedy jinak. Lidé si díky tomu mohou elektronické recepty vydané českým lékařem vyzvednout v zahraničních lékárnách. Novinka se zatím týká pouze vybraných zemí. Nadále nicméně platí, že ve všech státech Evropské unie si pacienti mohou v lékárnách medikaci vyzvednout původní, papírový recept.
Již začátkem června se takto s Českem propojilo Polsko, nedlouho poté začala služba využívající elektronické recepty platit také třeba v Chorvatsku. Konkrétně si mohou Češi své léky vyzvednout ve více než 1300 chorvatských lékárnách. „Lékárny jsou i ve městech, která Češi ze svých cest dobře znají, a to například Záhřeb, Split, Dubrovník, Zadar a další,“ dodala pro web iDnes ředitelka SÚKL Irena Storová.
Češi si v zahraničních lékárnách musí připravit hotovost
Léky vyzvednuté v cizině si lidé totiž musí koupit ze svého. Následně o proplacení zažádají u své pojišťovny, která jim peníze vyplatí zpět. Aby ale lidé peníze dostali, musí doložit nejen kopii lékařského předpisu léku, ale také doklad o zaplacení. Češi by tak tyto dokumenty rozhodně neměli vyhazovat, protože jinak mohou přijít o nemalé částky.
I tak však nemají zaručeno, že se jim vyzvednutí medikace v zahraničí neprodraží. Pojišťovny totiž náklady proplatí pouze do výše české ceny, tedy do částky, kterou by zdravotní pojišťovny za lék hradily v Česku. „Náhrada nákladů automaticky neznamená přepočet uhrazené částky v zahraniční měně na české koruny a garanci náhrady nákladů v plné a pojištěncem uhrazené výši. Ceny léčivých přípravků mohou být v každém státě rozdílné, a to dle závislosti na právních předpisech daného státu,“ uvádí na svém webu Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Zdroj: iRozhlas, iDnes, Všeobecná zdravotní pojišťovna