Zjistili jsme za vás: Na které internetové stránky neklikat, abyste v minutě neměli vybílený bankovní účet

Množství podvodných webů neustále roste. Uživatelé kvůli nim mohou ve vteřině přijít o své peníze, aniž by o tom vůbec věděli.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Podvodníků na internetu neustále přibývá. Aby zloději nic netušící lidi okradli o jejich peníze či citlivé údaje, využívají mnohdy třeba i sociální sítě. Nedávno například Události247 informovaly o facebookových odkazech, které mohou uživatele snadno připravit o velké množství peněz. Internetových stránek, na které je dobré neklikat je ale daleko víc. Shrnuli jsme pro vás proto zjištění, kterých případů se riziko, že budete mít v minutě vybílený bankovní účet, může týkat.

Internet je plný podvodů

Mnozí internetoví zločinci se nově pokoušejí vytvářet falešné stránky a články, které napodobují důvěryhodná média. Web iRozhlas například nedávno upozornil na e-maily, v nichž čtenáři dostali odkazy na články, jež na první pohled vypadaly jako z důvěryhodných zpravodajských serverů. Jejich cílem však nebylo lidi informovat, ale obelhat a vylákat z nich peníze.

Facebookové odkazy, které vysávají peníze přímo z vašeho účtu. Stačí jedno kliknutí a už se vezete

Příkladem je článek prezentovaný jako by pocházel ze známého zpravodajského serveru Novinky. V textu autor lákal na nákup akcií s velkým ziskem. Další článek zas čtenáře informoval o výhodných způsobech, jak takzvaně obejít bankovní systém a vydělat na tom nemalé peníze. Autorem tohoto textu měl být dokonce známý moderátor České televize Jakub Železný, píše web iRozhlas. Všechny tyto stránky však byly falešné a lidi se snažily obrat o jejich úspory.

Podvodníci se vydávají i za státní instituce

Díky tomu totiž mnoho lidí nabude dojmu, že se není čeho bát a nebezpečí zde nehrozí. Že tato metoda je mezi podvodníky velmi oblíbená dokládá i fakt, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost už zablokoval přes 500 podvodných stránek tvářících se jako oficiální weby vládních institucí, píše server ČT24.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Lidé mohou kvůli podvodníkům snadno přijít o veškeré své úspory

Kromě toho však mohou lidé podvodníkům snadno naletět i při nakupování na e-shopech. Mnohé z nich totiž předem zaplacené zboží nedodají, případě až s velkým zpožděním, upozorňuje web TN. Pomoci lidem vyvarovat se těmto internetovým obchodníkům se snaží i Česká obchodní inspekce. Na svém webu proto zveřejnila seznam rizikových e-shopů, kterým by se tak lidé raději měli vyhnout.

Ať už se tedy jedná o známé zpravodajské portály, e-shopy či stránky státních institucí, strategie podvodníků je podobná. Vzbudit v lidech pocit, že se jedná o důvěryhodný web a docílit toho, že přestanou být ostražití. Následně už je cesta k jejich bankovním účtům či osobním údajům velmi snadná. Lidé by tak měli raději prověřovat i tyto zdánlivě bezpečné, oficiálně se tvářící weby. Snadno se totiž mohou nechat napálit a přijít o veškeré své úspory.

Setkali jste se někdy s weby, které vypadaly jako oficiální stránky, ale byly falešné? Podělte se s námi o své zkušenosti

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články