Spousta lidí může jednoduše přijít o miliony korun. Internetoví podvodníci si osvojili nové techniky. Expert popsal, jak fungují

Podle dat společnosti Microsoft se každou vteřinu odehraje na celém světě 921 hackerských útoků. Přitom 98 procentům z nich lze předejít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tyto útoky mohou vypadat různě, například jako výhodná nabídka půjčky. Ve svém videu na Youtube to zmiňuje Jiří Burýsek. Podvodníci z oběti vyloudí citlivé údaje včetně kopie občanského průkazu a odeslání platby 1 koruny na ověřovací účet. Tím vznikne nový účet na jméno podvodníka, který k němu má veškeré údaje a přístup. O tom však podvedený nemá ani tušení, říká Burýsek.

Podvedení ročně přicházejí o miliony korun

Internetových podvodů za poslední dva roky až čtyřnásobně přibylo. Informuje o tom iDnes. Zloději účtů ukradnou lidem v Česku ročně z bank zhruba miliardu korun, píše dále iDnes. Jen letos denně přijde o peníze v průměru padesát lidí, to znamená každou půlhodinu jeden, informuje iDnes. Podvedený něco například prodává na inzertních serverech, osloví ho zájemce, že věc koupí a že ji zaplatí online. Stačí vyplnit číslo účtu, karty a její detaily. V tom okamžiku však podvedený přijde o peníze, píše dále iDnes.

iZdroj fotografie: Pixabay
Lidé by si měli dát pozor, komu sdělují údaje o své kreditní kartě či bankovním účtu

Protože jsou klienti těchto serverů oslovováni údajným kupcem jejich zboží, nepředpokládají, že se z nich někdo snaží získat přístupové údaje k jejich účtům a do jejich internetového bankovnictví,“ řekl Událostem247 předseda komise České bankovní asociace pro bankovní a finanční bezpečnost Petr Barák. „Prodávající mají zájem své zboží prodat a vyplňují proto údaje o svých kartách a přístupech na účet v domnění, že nedělají nic špatně. Opak je bohužel pravdou,“ dodává Barák.

Udělejte si test důvěřivosti

Kriminalisté zaznamenávají případy podvodů s milionovými škodami. Jsou páchány prostřednictvím jedné z metod sociálního inženýrství, tzv. Vishingu. Policie to uvádí na svém webu. Podvody jsou často založeny na principu telefonních hovorů, kdy se volající představí jako pracovník banky, který zjistil napadení účtu volaného. Fiktivní bankovní úředník pak oběť donutí peníze z účtu převést na bankovní účet, který označí jako bezpečný. Tvrdí přitom, že se jedná pouze o dočasné bezpečnostní opatření, uvádí dále policie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodníci z Čechů ročně vytáhnou až miliardu korun

V září proto odstartovala kampaň #nePINdej, která má lidi naučit, jak odhalit útočníky předtím, než se z nich pokusí vylákat peníze pomocí podvodných praktik na internetu. Na webu si mohou udělat test, který je vyzkouší, zda podvodné jednání rozeznají. Informovala o tom ČT24. Pokus o kybernetický útok minulý rok zaznamenalo přes 80 procent finančních institucí. Nejčastěji se jedná o podvodné e-maily a škodlivé kódy, které míří na jejich klienty, píše dále ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články