Zákon mluví jasně: Za sluneční brýle při řízení pokuta přes 100 000 korun

V dnešní době mohu řidiči dostat pokutu už skutečně téměř za cokoliv. Asi nikoho by ani nenapadlo, že zákony omezují dokonce i řízení ve slunečních brýlích.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V zemích po celém světě existují nejrůznější nařízení, z nichž mnohá se mohou zdát skutečně bizarní. Řada z nich se přitom týká jízdy v autě. Jak informovaly Události247, zatímco někde hrozí řidičům pokuta za to, že řídí v sandálech, jinde platí přísná pravidla třeba i pro umístění autonavigace. Snad nejbizarnější se ale jeví nařízení, kdy hrozí motoristům pokuta i za sluneční brýle při řízení.

Sluneční brýle za volantem se mohou pěkně prodražit

Řízení bez slunečních brýlí už si řada lidí zejména v létě ani neumí představit. Nejen že tím chrání své oči, ale také díky tomu zabrání před nečekaným oslněním slunečními paprsky, což může být v mnoha situacích i nebezpečné. Asi nikoho by proto nenapadlo, že by tímto zvykem mohl být porušován zákon. Konkrétně takové nařízení platí ve Velké Británii, kde za jeho porušení hrozí sankce až 5 tisíc liber, píše web The Sun.

Používáte za volantem tuto obuv? Hrozí vám za to mastná pokuta, nedoplatíte se

I když se to tedy některým lidem může zdát za hranou, zákon mluví jasně a lidé tak mohou od policie dostat pokutu v přepočtu i více než 100 tisíc korun. Ne všechny brýle jsou však zakázány. Konkrétně se omezení týká zejména silně zabarvených brýlí nebo čoček, jež by v noci či při špatné viditelnosti zhoršovaly schopnost vidění. Tamní pravidla rovněž nařizují, že pokud je řidič oslněn silným sluncem, musí zpomalit a v případě potřeby i zastavit.

Ačkoli z určitého úhlu pohledu může výše zmíněné nařízení dávat smysl, většině lidí nejspíš bude připadat zbytečné. A co teprve, kdyby takový zákon začal platit i v Česku, kde řídí ve slunečních brýlích skutečně velká část motoristů. Zde by v případě takového nařízení mohli v prosluněné dny policisté vybírat pokuty jak na běžícím páse.

Pokuta může hrozit i jinde

V době pandemie koronaviru nastávaly kvůli mnohým omezením skutečně kuriózní situace. Jedna z nich se týkal i zmíněného řízení ve slunečních brýlích. Jak připomíná web Lidovky, v německém Sasku předloni v zimě vláda zavedla nařízení, kdy lidé museli povinně nosit roušky, ale při řízení už k tomu nemohli mít nasazené sluneční brýle a ani čepici.

iZdroj fotografie: Mike-fiesta / Creative Commons / CC-BY-SA
Zejména v létě řídí ve slunečních brýlích mnoho lidí

Důvodem byly dopravní předpisy, které nařizují, že řidičova tvář musí být vždy rozpoznatelná. „Nasazení čepice, jiné pokrývky hlavy nebo slunečních brýlí povede k nerozpoznatelnosti. To není dovoleno,“ cituje server Lidovky vyjádření tehdejšího ministra vnitra Rolanda Wöllera.

Co byste říkali tomu, kdyby takový zákon platil i v Česku? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články