Poslanci schválili novelu, která některé lidi opravdu potěší. Ti, kteří pracují na dohody, si konečně budou moci vybrat dovolenou.
Sněmovna schválila novelu zákoníku práce poté, co jí dokument vrátil Senát. Změny přinášejí novinky. Dotknou se především lidí, kteří pracují na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ). Změna to však bude i pro samotné zaměstnavatele. Začít platit má už od příštího roku, píše web Seznam Zprávy.
Jak je to teď?
DPP může být uzavřena pouze na 300 hodin v jednom kalendářním roce. U DPČ se smí naopak pracovat maximálně 20 hodin týdně, respektive ne více, než polovinu stanovené čtyřicetihodinové týdenní pracovní doby. Ani u jedné z dohod pak až doteď nevznikal nárok na dovolenou, odstupné, příplatky za práci ani dvouměsíční výpovědní lhůtu, vysvětluje web Finance. U DPČ i DPP platí 15denní výpovědní lhůta s tím, že brigádník i zaměstnavatel mohou dohodu rozvázat kdykoliv a bez udání důvodu.
Nově se práce na dohodu přiblíží běžnému pracovnímu poměru. Lidé, kteří takto pracují, budou mít například nárok na dovolenou nebo na příplatky za práci o víkendech a svátcích. A to už po čtyřech týdnech a zároveň po odpracování aspoň 80 hodin u daného zaměstnavatele, píše web Peníze. Podmínky pro vznik nároku na pracovní volno jsou stejné jako u klasického zaměstnaneckého poměru. Vypočítávají se tak, jako by dohodář pracoval na poloviční úvazek.
Příspěvek na práci z domova
Novela také upravuje podmínky práce z domova. Zaměstnavatelé by nově měli přispívat na její náklady, a to buď na základě prokázaných nákladů, nebo paušálem. Výši paušálu má stanovit vyhláška ministerstva práce, aktuálně je ve hře částka 2,80 koruny za hodinu, píše web Peníze. Zaměstnanec a zaměstnavatel se mohou dohodnout, že při práci z domova se žádné náklady proplácet nebudou, případně že je firma proplatí jenom částečně.
Náhradu může dostat také pracovník na dohodu, ovšem jen když si to se zaměstnavatelem sám domluví. Pracovní smlouvy bude možné uzavřít také elektronicky jen po e-mailu, píše web Peníze. Požádat o home office budou nově moci těhotné zaměstnankyně, lidé, kteří pečují o dítě mladší devíti let, nebo osoby pečující o své blízké, kteří jsou na jejich pomoci závislí. Pokud zaměstnavatel jejich žádost zamítne, musí to písemně odůvodnit.