Máte v peněžence tuhle bankovku? Rychle si to ověřte, má hodnotu 2 000 000 Kč

Některé bankovky či mince mohou mít nebývale vysokou hodnotu. Pokud je máte v peněžence, určitě jimi jen tak neplaťte.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Peníze jsou nedílnou součástí života asi každého Čecha. A i když v posledních letech čím dál víc roste obliba bezhotovostních transakcí, papírové bankovky a kovové mince stále většina z nás nosí v peněženkách. Některé z nich přitom mohou mít daleko vyšší hodnotu, než jakou ukazuje na nich napsané číslo. Lidé by si tak rychle měli ověřit, zda takovou bankovku v peněžence nemají.

Pokud máte tuhle bankovku, máte vyhráno

Na první pohled vypadají jako každá jiná bankovka. Pro sběratele však mohou mít nebývale vysokou hodnotu. A to pro jejich vzácnost, která nemusí být dána jen třeba stářím. Někdy jsou ceněny i bankovky s chybou. Státní tiskárna cenin totiž každý rok tiskne nové bankovky a ne vždy se vše povede na sto procent. Občas se stane nečekaný omyl, který bankovky učiní velmi výjimečnými.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Některé bankovky mohou mít nečekaně vysokou hodnotu

Jedním z příkladů je bankovka s názvem „zairovka“. Jedná se o o dvousetkorunovou bankovku z roku 1993, kde byl omylem použit bezpečnostní proužek s nápisem „République du Zaïre“. To je přitom dřívější název africké země dnes známé jako Demokratická republika Kongo. Tato chyba zapříčinila, že za takovou bankovku by člověk mohl dostat i neuvěřitelné 2 miliony korun. Zvýšit hodnotu tohoto platidla může ale také třeba nepovedený soutisk jednotlivých vrstev či tisk přes ohnutý roh papíru.

Vysoké hodnoty mohou dosahovat i mince

O mnoha případech informovaly již v minulosti Události247. Přes 100 tisíc korun mohou dostat například majitelé dvacetikoruny s chybnou ražbou, kdy jsou obě strany mince stejné a je na ní dvakrát vyražen svatý Václav. Vydělat se dá také na některých desetikorunách. Třeba mince, která byla v roce 1993 chybně vyražena s malými písmeny „kč“, se vydražila za rekordních 615 tisíc korun.

20 Kč v peněžence může mít hodnotu přes sto tisíc korun. Raritní mince se dá díky chybné ražbě snadno poznat

Nejen chyby ve výrobě však mohou stát za zvýšenou hodnotou platidla. Některé roky jsou totiž mince vyráběny v menším množství, což může rovněž způsobit růst jejich ceny. Pro ty, kteří takový poklad ve své peněžence mají, pak každopádně platí jednoduché pravidlo, a sice nijak se je nesnažit vyčistit či jinak vylepšit.

„Mince lidé oplachují, dávají do nějakých čistících prostředků, případně si vezmou drátěnku…. U velice vzácných mincí můžete takovou neodbornou manipulací opravdu přijít o statisíce někdy až miliony korun,“ dodal pro web Peníze expert na numismatiku Jan Jelínek.

Zdroj: Peníze

Prohlížíte si mince či bankovky, zda nejsou něčím neobvyklé, před tím, než s nimi zaplatíte? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články