Některé bankovky či mince mohou mít nebývale vysokou hodnotu. Pokud je máte v peněžence, určitě jimi jen tak neplaťte.
Peníze jsou nedílnou součástí života asi každého Čecha. A i když v posledních letech čím dál víc roste obliba bezhotovostních transakcí, papírové bankovky a kovové mince stále většina z nás nosí v peněženkách. Některé z nich přitom mohou mít daleko vyšší hodnotu, než jakou ukazuje na nich napsané číslo. Lidé by si tak rychle měli ověřit, zda takovou bankovku v peněžence nemají.
Pokud máte tuhle bankovku, máte vyhráno
Na první pohled vypadají jako každá jiná bankovka. Pro sběratele však mohou mít nebývale vysokou hodnotu. A to pro jejich vzácnost, která nemusí být dána jen třeba stářím. Někdy jsou ceněny i bankovky s chybou. Státní tiskárna cenin totiž každý rok tiskne nové bankovky a ne vždy se vše povede na sto procent. Občas se stane nečekaný omyl, který bankovky učiní velmi výjimečnými.
Jedním z příkladů je bankovka s názvem „zairovka“. Jedná se o o dvousetkorunovou bankovku z roku 1993, kde byl omylem použit bezpečnostní proužek s nápisem „République du Zaïre“. To je přitom dřívější název africké země dnes známé jako Demokratická republika Kongo. Tato chyba zapříčinila, že za takovou bankovku by člověk mohl dostat i neuvěřitelné 2 miliony korun. Zvýšit hodnotu tohoto platidla může ale také třeba nepovedený soutisk jednotlivých vrstev či tisk přes ohnutý roh papíru.
Vysoké hodnoty mohou dosahovat i mince
O mnoha případech informovaly již v minulosti Události247. Přes 100 tisíc korun mohou dostat například majitelé dvacetikoruny s chybnou ražbou, kdy jsou obě strany mince stejné a je na ní dvakrát vyražen svatý Václav. Vydělat se dá také na některých desetikorunách. Třeba mince, která byla v roce 1993 chybně vyražena s malými písmeny „kč“, se vydražila za rekordních 615 tisíc korun.
Nejen chyby ve výrobě však mohou stát za zvýšenou hodnotou platidla. Některé roky jsou totiž mince vyráběny v menším množství, což může rovněž způsobit růst jejich ceny. Pro ty, kteří takový poklad ve své peněžence mají, pak každopádně platí jednoduché pravidlo, a sice nijak se je nesnažit vyčistit či jinak vylepšit.
„Mince lidé oplachují, dávají do nějakých čistících prostředků, případně si vezmou drátěnku…. U velice vzácných mincí můžete takovou neodbornou manipulací opravdu přijít o statisíce někdy až miliony korun,“ dodal pro web Peníze expert na numismatiku Jan Jelínek.
Zdroj: Peníze