Lidé jsou zvyklí, že s kovovými mincemi obvykle příliš drahé věci nezaplatí. Některé kusy však mohou mít daleko vyšší cenu, než by leckdo čekal.
Mít v peněžence fyzické mince a bankovky je pro většinu lidí naprosto normální věc, a to i přes rostoucí trend bezhotovostních plateb. Některým se však může stát, že ve své peněžence najdou minci, kterou by rozhodně v žádném případě v obchodě platit neměli. Důvod? Může se jednat o velmi vzácný kus, který má daleko vyšší hodnotu, než je na minci napsáno.
Těmito penězi rozhodně neplaťte
Události247 například informovaly o dvacetikoruně, která se v aukci prodala za neuvěřitelných 5 tisíc eur. Důvodem byla chyba v ražbě, kvůli které měla mince dvě stejné strany s obrázkem svatého Václava. Stejně tak vydělali pěkné peníze i majitelé 30 let staré desetikoruny, která měla omylem vyražená malá písmena kč, psaly rovněž Události247.
Nejen chyba v ražbě však může stát za nebývale vysokou hodnotou mince. Hodně ceněné jsou mezi sběrateli rovněž velmi staré kusy. Příkladem opravdu drahého exempláře je pětihaléř z roku 1924. Ten se při dražbě konané před více než 10 lety prodal za neuvěřitelných 506 tisíc korun, informoval tehdy web Novinky.
Vysokou hodnotu mají i další historické mince
Vskutku z říše snů je pro mnohé hodnota desetidukátu z pražské mincovny pocházejícího ze začátku 17. století. Tuto vzácnou minci loni v Praze sběratel v dražbě získal za více než 10 milionů korun, připomíná server Deník.
Cenné mince však mohou být staré třeba jen pár desítek let. Například za padesátikorunu vyraženou v roce 2005 by mohl její majitel dostat i 2800 korun, píše web Deník. Raritní jsou dnes také některé desetikorunové mince z roku 2000. Byly totiž mimořádně vyrobeny ve variantách s obrázkem milénia a brněnského Petrova.