Snad každý Čech miluje chlebíčky. Na výběr jich je navíc nespočet druhů. Jeden však byl relativně nedávno doslova zdraví nebezpečný.
Mezi nejčastější prohřešky, které kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nacházejí v prodejnách, patří plesnivé zboží. Na Událostech247 vás o podobných případech informujeme pravidelně. Není to tak dlouho, co se například v obchodním řetězci Tesco prodávaly hned čtyři druhy sýrů italského typu, které byly pokryté plísní.
Plesnivého zboží podle kontrol přibývá
Plísní však bývají pokryty i Čechy tolik oblíbené uzeniny. Psali jsme na Událostech247 také třeba o salámu vysočina, který byl místo krásně růžové barvy spíš zelený. Web TN letos informoval také o zkaženém ovoci a zelenině, například v Kauflandu měli zákazníci k dispozici plesnivé citróny. V regálu navíc ležely několik dnů, aniž by je někdo ze zaměstnanců vyhodil. Penny market měl zase na pultech se zeleninou zkažená rajčata a nejsou to zdaleka ojedinělé případy.
Teď se inspektoři při svých kontrolách zaměřili na tolik oblíbené hermelínové chlebíčky. Kontrolovali je v prodejně PMU v Jablonci nad Nisou. Tuto pochoutku byste si určitě raději nedali. Po celém povrchu všech kontrolovaných chlebíčků byl totiž zjištěn výskyt plísní. Jak jsme psali už několikrát, potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole přitom nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování, ani prošlé datum použitelnosti. SZPI o tom informuje na svém webu.
Co se stane, když sníme plesnivé jídlo
„Koupit nějakou plesnivou potravinu se mi bohužel povedlo už několikrát. Člověk na to kolikrát přijde až doma, takže pak zbývá leda vyhodit. Vracet se zpět do prodejny se mi už většinou nechce, pokud nejde o nějaké dražší zboží,“ řekla Událostem247 Andrea Daňková z Příbrami. Co se stane, pokud jste si třeba nevšimli, že je daná potravina plesnivá a snědli jste ji? Pokud jste se zakousli do plesnivé potraviny nebo snědli její malé množství, většinou nepocítíte žádné příznaky.
Jak víte, některé kmeny plísní se dokonce cíleně používají do potravin, například do sýrů, připomíná web Kupi. Kromě toho, že si můžete danou potravinu zprotivit, jsou jen výjimečné případy, kdy může být plíseň na potravinách nebezpečná. U některých lidí se může projevit silná alergická reakce jako dušnost, nevolnost, zvýšená teplota nebo průjem. V takových případech je vhodné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, radí Kupi. Experti ani nedoporučují plíseň třeba odkrojit a potravinu následně zkonzumovat.