Množství podvodných telefonátů v poslední době narůstá. Naletět jim přitom může každý.
O různých podvodech, které se lidem dnes a denně dění informují Události247 pravidelně. Příkladem je muž, který naletěl podvodníkovi vydávajícímu se za investičního bankéře a přišel o půl milionu korun. Výjimkou pak nejsou ani zloději, kteří se zaměřují na seniory. Události247 takto psaly o muži z Polska, který zvedl jeden telefonát a následně ho obrali o v přepočtu téměř 200 tisíc korun. Rozhodně se tedy před takovými podvodníky mějte na pozoru, protože se to ještě dnes klidně může stát i vám.
Na takovýto telefonát si dejte obzvlášť velký pozor
Jeho obětí se stala 54letá žena z Roudnicka. Ta přijala telefonát, ve kterém se podvodník vydával za pracovníka banky. Zprvu ji informoval o údajném napadení jejího bankovního účtu. Poté jí navrhl, aby si stáhla určitou aplikaci, která by mu umožnila přístup k jejímu počítači s cílem bezpečně zajistit její finance.
Poté však žena měla další telefonát, tentokrát s údajným bankovním poradcem, který ji přesvědčil, aby své úspory v hodnotě asi 400 tisíc korun převedla ze spořicího účtu na běžný a posléze aby je poslala na jiný účet, kde budou finance v bezpečí.
To podvedená žena udělala, avšak aby toho nebylo málo, v průběhu tohoto procesu jí zavolal další muž, tentokrát údajný policista, který ji ubezpečil, že opravdu komunikuje se zástupci banky a má tedy vše učinit dle jejich doporučení. Až poté však ženě došlo, že své úspory poslala neznámo kam, a dost možná o ně nenávratně přišla. Ačkoli vše poté nahlásila na skutečnou policii, zda své peníze získá zpět je otázka.
Jak podvodníkům nenaletět?
Tento incident je dobrou připomínkou toho, jak důležité je být v dnešní době neustále ve střehu a pečlivě vyhodnocovat každý podezřelý telefonát. Zejména pak když jde o finance či osobní údaje. Pokud se však lidé budou řídit několika zásadními radami odborníků, mohou se těmto nemilým situacím vyvarovat.
Prvním signálem, že je něco špatně může být, když volající naléhá, abyste jednali rychle. Dále je důležité si uvědomit, že podvodníci mohou snadno napodobit jakékoliv číslo nebo e-mailovou adresu. V neposlední řadě by pak lidé podvodníkům nikdy neměli umožnit vzdálený přístup k jejich zařízením či jim snad dokonce zasílat bezpečnostní nebo autorizační kódy.
Zdroj: Litoměřicko24