Za starý mobilní telefon vám sběratelé vyplatí desítky tisíc Kč. Podívejte se, zda jeden z nich nemáte doma schovaný

Starší věci mohou mít někdy nevyčíslitelnou hodnotu. Týká se to třeba nádobí, LP desek, mincí, bankovek, ale také elektroniky.

i Zdroj fotografie: Nicoc1amour / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Češi se neradi zbavují starých věci a podle odhadů mají doma zhruba osm milionů nepoužívaných telefonů, tabletů a chytrých hodinek, jak jsme informovali na Událostech247. Zájem o tyto retro kousky mají operátoři i prodejci, kteří za ně nabízí peníze i slevy. Nový mobil si Češi pořizují průměrně jednou za dva roky.

Vydělat se dá i na mobilu, který už nefunguje

Pokud třeba přijdete prodat běžně opotřebený iPhone 13 128 GB, dostanete za něj 11 tisíc korun plus bonus 2500 korun na nákup nového telefonu. Když si vyberete iPhone 14 128 GB, nezaplatíte 20 990 korun, ale 7490 korun. Psali jsme také o tom, že i nefunkční zařízení mají určitou hodnotu. V každém mobilu je totiž značný podíl drahých kovů. Telefon obsahuje zhruba 0,034 gramů zlata, v SIM kartě je pak tohoto kovu asi 0,030 gramu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za některé starší telefony jsou sběratele ochotni zaplatit opravdu hezké částky

Na starých telefonech se však dá vydělat i jejich prodejem. Obzvlášť pokud máte některý z kultovních či mimořádně starých modelů, může být jeho hodnota velmi vysoká. Příkladem je Nokia 8110. Psali jsme, že tento telefon z roku 1996 si svou popularitu získal mimo jiné i díky filmu Matrix. Také proto dnes nepoužité kusy v originálním balení dosahují hodnoty až zhruba 3 tisíce dolarů, což je více než 70 tisíc korun.

Pořádně doma prohledejte šuplíky

Cenná je třeba také Motorola DynaTAC 8000X. Jak však píše web TN, tento typ však asi moc Čechů mít doma schovaný nebude. Jde totiž o historicky první mobilní telefon. Byl patentován v roce 1973 a vážil 800 gramů. Prodávat se však začal až o 10 let později. Navíc se na něj čekalo rok a jeho cena byla zhruba 4000 dolarů, tedy 90 tisíc korun. Oblíbená byla také Nokia 3310. Protože se jí ale prodalo velké množství, hodnotu mají pouze nové kusy v originálním balení.

Máte doma starý mobil? V žádném případě ho nevyhazujte, tyhle firmy vám za něj dají na ruku i přes 10 000 Kč

V takovém případě se dá stará 3310 prodat za 5000 až 7000 korun. „No vida, tento mobil mi leží doma v šuplíku. Nemám na něj už ale původní krabici, takže nic nevydělám,“ řekla Událostem247 paní Jarka z Kojetína. Další exkluzivní model od firmy Nokia je 8800 Sirocco z roku 2007. Díky kvalitnímu designu se v minulosti tyto mobily prodaly za tisíce eur. Podle odborníků u tohoto modelu navíc cena teprve poroste, píše dále TN. Podívejte se proto doma do šuplíků, jestli tam tyto zapomenuté poklady nemáte.

Našli jste doma někdy něco vzácného? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články