Zima je za dveřmi a s tím začíná většině řidičů martýrium spojené s přezutím na zimní pneumatiky a přípravou auta na zimní období.
Podle zákona musí všichni řidiči přezout svůj vůz na zimní gumy pro období od 1. listopadu do 31. března, tedy pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Jestli tedy ještě v listopadu panuje hezké počasí a je sucho, pokutu za nepřezuté pneumatiky na zimní nedostanete. Píše o tom web Top pojištění.
Proč je dobré přezouvat pneumatiky
Obecně platí, že zimní gumy jsou přizpůsobené pro ježdění při nízkých teplotách. Takže pokud teploměr ukáže pod 7 stupňů Celsia, na autě byste je už určitě mít měli. Zimní pneumatiky jsou speciálně navrženy tak, aby zlepšily trakci, ovladatelnost a brzdný účinek vozidla v náročných zimních podmínkách. Hlavní rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami spočívá v dezénu a směsi, popisuje web Autosalon.
Guma použitá v zimních pneumatikách zůstává měkká i při nízkých teplotách a rychleji se zahřívá. To ve velké míře zlepšuje přilnavost na sněhu a ledu. Hlubší dezén se pak postará o efektivnější odvádění vody, sněhu a bláta z běhounu. Při výměně pneumatik zkontrolujte, jestli splňují minimální předepsanou hloubku dezénu, která je podle zákona 4 milimetry. Odborníci také doporučují měnit zimní sadu kol po čtyřech letech používání, protože měkká směs pneumatik časem ztvrdne a ztratí své vlastnosti.
V zimě se dá jet i na letních gumách
V případě, že jedete na sněhu nebo námraze na letních pneumatikách, můžete dostat pokutu až 2 000 korun. Pokud policista vyhodnotí, že svou jízdou na nevyhovujících pneumatikách dokonce ohrožujete silniční provoz, může vám zakázat pokračovat dál. V případě, že byste způsobili dopravní nehodu, vás navíc čeká na krácení plnění z povinného ručení nebo havarijního pojištění, píše dále Autosalon. Existují ale také výjimky.
Pokud si tedy předem zkontrolujete, že v daný den nebude hrozit mrazivé počasí a bude nad 7 stupňů Celsia a slunečno, můžete vyrazit na cestu i s autem na letních pneumatikách. Je však potřeba myslet na to, že zimní gumy jsou od listopadu povinné v místech, která jsou označena dopravní značkou „Zimní výbava“. A to bez ohledu na klimatické podmínky. „Já naštěstí jezdím celý rok na univerzálkách, takže přezouvání řešit nemusím, i když mám pocit, že se tyto gumy stejně musí měnit častěji,“ řekl Událostem247 Matěj Kroupa z Hodonína.