Stovky tisíc Čechů platí za energie daleko víc, než musí. I vy? Rychle se ozvěte a dostanete slevu, moc času vám už nezbývá

S blížící se zimou se stávají aktuálním tématem také ceny energií. Češi se už teď děsí toho, kolik si letos připlatí.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Informovali jsme na Událostech247 například o tom, že společnost Centropol v příštím roce zřejmě zvýší distribuční poplatky dokonce až o pětinu. Za megawatthodinu by představovalo navýšení o necelé čtyři stovky. Pro domácnosti by to pak mohlo znamenat zvýšení ročních nákladů o více než 3000 korun. Stát také zřejmě přestane za spotřebitele hradit vyšší náklady za distribuci energií, připomíná web Novinky.

Nabídka levnějších energií je časově omezená

Statisíce českých domácností a podnikatelů budou od 1. ledna 2024 platit za energie více, než je cenový strop. Zjistil to Energetický regulační úřad (ERÚ). Aktivní by teď podle něj měli být nejen dodavatelé, ale především zákazníci. Až 4,2 procenta odběratelů teď mají zafixované ceny nad vládním stropem, píše web TN. Celkově je to 367 tisíc odběrných míst, tedy 4,2 procenta z celkového počtu 8,94 milionu odběrných míst v České republice, píše dále ERÚ.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Někteří lidé platí za energie zbytečně víc než musí

Většina dodavatelů již oslovila nebo v dohledné době plánuje oslovit své zákazníky, kteří mají ceny zafixované nad cenovými stropy, s nižší nabídkou. Týkat by se to mělo přibližně tří set tisíc odběrných míst. Zde je však třeba apelovat také na spotřebitele, aby na nabídky dodavatelů, které jsou zpravidla časově omezené, včas zareagovali. Jedná se totiž o změny smluvních podmínek, které musí zákazník aktivně odsouhlasit,“ upozornil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Je potřeba být aktivní, radí experti

Spotřebitelům, kteří mají cenu zafixovanou nad cenovými stropy a dodavatel je dosud nekontaktoval, doporučujeme, aby se na něj obrátili co nejdříve sami. Díky aktivnímu přístupu mohou získat nižší cenu u současného dodavatele, nebo přejít včas k dodavateli novému, i kdyby to mělo znamenat, že za předčasné ukončení smlouvy zaplatí sankci. Rozdíly v nabízených cenách jsou nyní tak výrazné, že sankci v některých případech vynahradí. Potřeba je ale dobře počítat a jednat,“ radí členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle expertů by lidé s nabídkou levnějších energií neměli příliš dlouho váhat

Spotřebitelům při změně dodavatele mohou pomoci také webové stránky ERÚ, kde jsou nejen v rámci kampaně Aktivně na energie k dispozici návody, rady a praktické tipy související s dodávkami elektřiny a plynu. „Já jsem se nedávno dohadoval se společností, která mi energie dodává a končila mi tam smlouva. To, co mi nabídli, bylo tak nehorázné, že jsem nakonec stejně přešel jinam. Dokonce mě ani nepřemlouvali,“ popsal Událostem247 Jiří Hrdlička z Brna.

Kolik platíte za elektřinu ročně vy? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články