Možnost bezplatně si na veřejných místech nabrat pitnou by jistě uvítalo mnoho lidí. Bohužel, v dnešní době nic není tak úplně zadarmo.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Mnozí lidé zastávají názor, že pitná voda by měla být na veřejných místech dostupná zdarma pro všechny. Zcela jistě proto uvítají nové rozhodnutí Správy železnic, že na 12 vlakových nádražích v České republice má být nově k dispozici pitná voda. Bohužel, načepovat si ji zde nebude moci tak úplně každý.
Bez karty či aplikace budou lidé nahraní
Nepůjde totiž o tradiční pítka, na která jsou nejspíš mnozí lidé zvyklí. Místo nich budou na nádražích instalovány moderní automaty na vydávání filtrované vody, píše web iDnes. Tato možnost ale nebude neomezená. Každý si totiž bude moci jednorázově zdarma načepovat pouze půl litru vody.
Množství nabrané vody se bude kontrolovat pomocí mobilní aplikace, kterou si zájemci budou muset nainstalovat do svých chytrých telefonů. Případně si lidé, kteří aplikaci nemají budou moci vodu zaplatit, avšak pouze platební kartou. Kdo tedy nepředloží kartu nebo mobilní telefon, bude mít smůlu a nejspíš bude o žízni. „Během jednoho dne mají zákazníci možnost si do vlastní láhve natočit až tři litry vody s využitím dalších tarifů aplikace Lokni,“ cituje web iDnes tiskovou zprávu Správy železnic.
Poskytovat kvalitní vodu, ale ne pro každého
Cílem tohoto kroku má být snížení spotřeby plastů. „V Česku se každoročně spotřebuje téměř miliarda litrů balené vody, což představuje enormní zátěž pro životní prostředí. Projekt Lokni se snaží předcházet vzniku odpadu. Čím více lidí si bude plnit vodu do vlastních lahví, tím méně PET lahví bude muset být vyrobeno, skladováno a dopravováno kamionem po silnici,“ cituje server CzechCrunch zakladatele startupu Lokni Martina Václavíka. Výsledná voda z těchto automatů by navíc měla být kvalitativně srovnatelná či dokonce lepší než voda v PET lahvích.
Ne všichni však nejspíš z této novinky budou nadšení. Mnozí lidé totiž zcela pochopitelně mají za to, že voda by na nádražích měla být automaticky dostupná pro všechny. „Zvláště pokud neustále rostou teploty a cestování ve vedrech je náročné, zejména pro starší lidi, lidi se zdravotními potíži nebo malé děti,“ píše ve svém textu na webu Seznam Médium Michal Berg.
A to navíc není jediná nepříjemná změna, která cestující vlakem čeká. Jak totiž nedávno psaly Události247, již v prosinci zdraží jízdné největší železniční dopravce v Česku, České Dráhy. A rozhodně ne málo, v průměru o téměř 10 procent.