Za vodu se v roce 2024 nedoplatíme. Ceny jsou natolik brutální, že to některé Čechy položí. Dotkne se to i vás?

Spolu s potravinami či energiemi v Česku od letoška zdraží také voda. A v některých městech bude růst cen skutečně obrovský.

i Zdroj fotografie: Fourteenzerozero/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Od ledna došlo ke zdražení hned u několika věcí. Jak již dříve psaly Události247, s růstem cen se od letoška lidé musí potýkat například u energií či některých potravin. To ale není všechno. Zdraží totiž také vodné a stočné. A mnohdy opravdu dramaticky. Zdá se tak, že za vodu se nejspíš Češi v roce 2024 nedoplatí, protože ceny budou skutečně brutální. Není se proto čemu divit, že někteří lidé se obávají, že je zdražení finančně položí.

Za vodu budou letos Češi platit šílené částky

Míra zdražení se liší v závislosti na tom, kde lidé žijí. Například na Kladensku a Mělnicku si lidé připlatí skutečně výrazně, 1 kubík je zde od letoška stojí neuvěřitelných 175 korun. Méně, avšak stále dost zdraží voda také třeba v Mladé Boleslavi, kde bude stát 1 metr krychlový 129 korun. A obyvatelé Olomouce budou za každých tisíc litrů vody platit 121 korun, píše web Novinky.

iZdroj fotografie: 247homerescue / Creative Commons / CC-BY-SA
Ceny vodného a stočného ovlivňuje celá řada faktorů

Pokud vám tato čísla přijdou moc abstraktní, uveďme si konkrétní příklad, jak se zdražení projeví. Podle dat Českého statistického úřadu spotřebuje průměrný Čech 90 litrů vody denně. To činí ročně bezmála 33 metrů krychlových vody. Například na zmíněném Kladensku tak při současné ceně 175 korun za kubík bude každý obyvatel platit více než 5 700 korun ročně.

Co za zdražením stojí?

Jak již v minulosti informovaly Události247, od letošního roku v Česku nastalo zvýšení DPH na vodné a stočné z 10 na 12 procent. To však není to jediné, co vodu zdraží. Vodohospodáři růst cen odůvodňují také velkými náklady na údržbu vodovodních a kanalizačních sítí, píše dále web Novinky.

Za vodu se v roce 2024 nedoplatíme. Nevěříte? Přinášíme vám přehled cen, ze kterých vám vylezou oči z důlků

A když se k tomu připočtou i další náklady, výsledkem je zmíněné dramatické zdražení. „Vodárenství samozřejmě nežije mimo ekonomickou realitu, odbíráme elektřinu, plyn, pohonné hmoty, ceny prací i materiálů ve stavebnictví rostou a my každoročně zahajujeme na dvě stovky staveb spojených s vodohospodářskou infrastrukturou, na které vynakládáme dvě miliardy korun,“ uvedl pro web Seznam Zprávy mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Mario Böhm.

Jak se cena vody od letoška zvedla ve vašem městě? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články