Oblíbená pochoutka ze známého obchodního řetězce je lež. Vy jste si to koupili? Možná vám hrozí velké problémy a ani o tom nevíte

Inspektoři svými kontrolami často potvrzují, že nákup některých potravin může být obzvlášť pro některé skupiny lidí nebezpečný.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Kromě toho, že zboží v obchodech bývá dost často závadné nebo zkažené, může se stát i to, že výrobce na obalu neuvede vše, co daný výrobek obsahuje. V Lidlu například prodávali italskou šunku, u které by zákazník očekával vyšší kvalitu, protože není nejlevnější. Ukázalo se, že však obsahovala o čtvrtinu méně masa, než bylo uvedeno na obalu, jak Události247 informovaly už dříve.

Nepravdivé informace nejsou výjimkou

Na Událostech247 jsme informovali také o krůtích párcích značky Berlinki, které i přes svou vyšší cenu neobsahovaly to, co výrobce uváděl na obalu. Byl tam totiž deklarovaný obsah masa 78 procent. Zjištěná skutečnost se ovšem dost lišila. Obsah masa byl jenom něco málo přes 61 procent. To, že potraviny mívají méně masa, než výrobce uvádí na obalu, není bohužel žádnou výjimkou.

Kaufland nám o oblíbených párcích doslova lhal. Nejsou totiž to, za co se vydávají. Máte je doma?

Státní zemědělská a potravinářská inspekce na takové výrobky naráží poměrně často. Teď našli inspektoři nepravdivou etiketu také na sladkém výrobku, který se prodával v prodejně Norma v Železném Brodě. Jednalo se o výrobek s názvem Rydo Wafer Cakes with coconut & cocoa-milk coating, Vaflový dort s kakaovým krémem (30,4%), kokosové lupínky (6%), pokrytý kakaovou polevou (31%) vyrobený v Bulharsku. Inspekce o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři.

Jak se alergie projevuje

Konkrétně se jednalo o šarži L 53021906, s datem minimální trvanlivosti do 19.6.2024. Inspektoři zjistili, že na etiketě v českém jazyce nebyla uvedena informace, že výrobek obsahuje arašídy, i když arašídy ve značném množství obsahoval. To by mohlo způsobit zdravotní problémy především lidem, kteří mají na tuto složku alergii. Inspekce proto tyto oplatky okamžitě zařadila do kategorie Nebezpečné potraviny.

iZdroj fotografie: SZPI
Zachycená potravina může být pro alergiky nebezpečná

Alergie se nejčastěji projevuje vyrážkou, otokem a v nejhorších případech může dojít až k anafylaktickému šoku. Mezi ořechy jsou největšími alergeny právě arašídy spolu s para ořechy. Průměrná doba nástupu alergické reakce je 3 minuty po konzumaci, ale může se vyskytnout i s časovým odstupem. Lidé, kteří trpí alergií na arašídy, jsou většinou alergičtí i na ostatní ořechy, vysvětluje web Svět plodů.

Koupili jste si někdy domů jeden ze zmíněných produktů? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články