Máte doma prázdné PET láhve? Zpozorněte, můžete si vydělat velké peníze a ani o tom nevíte

Češi, kteří s oblibou pijí nápoje z PET lahví či plechovek budou moci již brzy získat peníze navíc.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V souvislosti s PET lahvemi již letos jedna výrazná změna v Česku nastala. Jak připomíná web TN, čím dál víc výrobců na své nápoje dává víčka, která jsou k lahvi upevněna a lze je pouze odklopit, nikoli však zcela sundat. Od příštího roku totiž kvůli zákonu Evropské unie bude toto opatření povinné, a tak se mnozí na novinku již připravují s předstihem. To však není jediná změna, která Čechy ve spojitosti s PET lahvemi čeká.

Na PET lahvích bude možné vydělat

Podle návrhu ministerstva životního prostředí, který je součástí novely zákona o obalech, by měly obchody začít od roku 2025 zálohovat PET lahve a nápojové plechovky, píše web Peníze. Konkrétně by se obaly, tedy plechovky či lahve měly vykupovat za 4 koruny. I když se to zdá jako malá suma, v celkovém součtu si mnozí Češi, kteří si nápoje rádi kupují budou moci přijít na nemalé částky. Pokud tedy novinka začne platit, už brzy budou lidé moci na PET lahvích vydělat velké peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Díky zálohování by už většina PET lahví nemusela končit v koši

Zálohované by navíc neměly být jen klasické velké PET lahve a plechovky. Vyhláška by se měla vztahovat na všechny obaly od alkoholických nápojů s obsahem alkoholu 15 procent a obaly od nealkoholických nápojů o objemu 0,1 až 3 litry. Důležité však je, aby byly nepoškozené, tedy například nesešlápnuté. Za co naopak lidé peníze nedostanou jsou obaly od mléčných výrobků, silnějšího alkoholu či drogistických produktů, píše dále web Peníze.

Ne všichni jsou z nápadu nadšení

Hlavním záměrem opatření je snížit objem plastového odpadu a motivovat lidi k většímu třízení. „Cílem je zajistit, aby se do zpracování a znovupoužití pro ty nápoje vracelo maximum obalů, a to v co nejvyšší kvalitě a čistotě. Chtěli bychom dosáhnout zhruba 90 až 95procentní návratnosti materiálu,“ uvedl pro web TN konzultant Institutu cirkulární ekonomiky Petr Novotný.

Nadšení z ekologického návrhu však nesdílí všichni. Konkrétně se nelíbí obchodníkům, kteří by měli spolu s čerpacími stanicemi či provozovateli e-shopů obaly odebírat. Podle analýzy vypracované pro Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR by pouhé zavedení systému mělo prodejce stát více než 5 miliard, každý rok by pak za provoz měli zaplatit další necelé 1,5 miliardy korun, dodává web Peníze.

Existují ale také prodejci, kteří se rozhodli k novince přistoupit jinak. Jak již dříve informovaly Události247, vybrané prodejny Lidl a Kaufland například letos začaly obaly vybírat z vlastní iniciativy. Zatím zde sice lidé za vrácení PET lahví či plechovek žádné peníze nedostanou. Supermarkety jim však za to alespoň nabízí slevové kupony na nákup.

Jste pro to, aby byly plechovky a PET lahve zálohované? Dejte nám vědět, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články