Některé poplatky, které musí řidiči platit, jsou opravdu na pováženou. Patří mezi ně i nový poplatek, který bude muset postupně hradit čím dál více motoristů.
Trend nástupu elektromobilů sílí v posledních letech napříč Evropou. A Česko není výjimka. Přestože v rámci Evropy je Česko pozadu, obliba těchto vozů i zde stoupá. Například za letošní říjen dosáhl počet nově zaregistrovaných elektroaut v tuzemsku rekordního čísla 735, píše web zDopravy. Bohužel, majitelé těchto aut se musí potýkat s řadou nepříjemností. Jednou z nich je šílený poplatek za to, že budou chtít své auto nabít do plna.
Poplatek za plné nabití?
Možná vám to přijde bizarní, ale je to tak. Na svých dobíjecích stancích ho zavádí společnost Tesla. Jak připomíná web Autoforum, Tesla již v minulosti zavedla u svých super rychlý dobíjecích stanic takzvaný poplatek za nečinnost. Jednalo se o částku 50 centů, tedy asi 11 korun, které museli řidiči platit za každou minutu, kterou zabírali dobíjecí místo poté, co byla jejich baterie plně nabitá. To však společnosti evidentně bylo málo, a tak se nyní rozhodla, že zavede další poplatek.
Takzvaný zácpový poplatek, v angličtině Supercharger Congestion Fee mnohé řidiče skutečně naštval. Za to, že lidé na vybraných super rychlých nabíjecích stanicích Tesly v USA budou své vozy nabíjet nad 90 procent kapacity baterie, zaplatí poplatek, uvádí server Verge. A rozhodně ne malý, za každou minutu to bude celkem 1 dolar, což je v přepočtu asi 22 korun.
Tohle už Tesla přehnala
Není se čemu divit, že kontroverzní poplatek vzbudil mezi majiteli elektromobilů rozruch. Důvodů, proč jsou mnozí majitelé vozů Tesla na společnost naštvaní, je nicméně víc. Události247 v minulosti například psaly o tom, že společnost neoprávněně nakládala s daty pořízenými ze skrytých kamer zabudovaných v autě. A velmi kuriózní byl i případ majitelů vozu Tesla, kteří jen kvůli tomu, že jeli v dešti museli za opravu auta zaplatit šílenou částku dosahující skoro půl milionu korun.
Na závěr se podívejme, jak je to s poplatky při nabíjení elektromobilů v Česku. Poplatek za každou minutu strávenou na stanic po dosažení plného nabití si účtuje i řada místních dobíjecích stanic, například od společností ČEZ, E.ON či PRE. Konkrétně se jedná o 2 koruny za minutu, píše web Elektřina. Jiní poskytovatelé pak v pravidlech mají poplatek za překročení určitého časového úseku nabíjení, například 60 či 120 minut.